Napisane przez 9:42 pm Ciekawostki

Jak często należy zmieniać buty ochronne pracownikom?

Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie podwładnym bezpieczeństwa podczas wykonywania przez nich czynności zawodowych. Dlatego też w określonych instytucjach pracodawcy są zobowiązani do zakupu butów ochronnych. Jak często należy wymieniać takie buty? Sprawdzamy!

Buty – BHP w kwestii ochrony dolnych części nóg

Jeśli chodzi o buty, BHP nakazuje noszenie obuwia ochronnego w przypadku wykonywania czynności zawodowych, które stwarzają zagrożenie uszkodzenia ciała. Oznacza to, że obuwie takie powinien nosić każdy, kto pracuje z bardzo ciężkimi lub ostrymi przedmiotami, czy też w towarzystwie ognia. Buty ochronne to specjalistyczne obuwie stanowiące zabezpieczenie. W zależności od konkretnego przeznaczenia, obuwie takie może przyjmować nieco odmienne formy. Najczęściej jednak buty te są wykonywane ze wzmocnionych materiałów, które bardzo trudno przeciąć. Bywają wzmacniane metalowymi elementami na wypadek upadku na buta czegoś ciężkiego. Ponadto do produkcji butów ochronnych przeważnie wykorzystuje się materiały niepalne.

Za bezpieczeństwo pracownika odpowiada jego przełożony. Dlatego też według prawa to on jest zobowiązany do wyposażenia pracowników w buty ochronne o odpowiednich parametrach.

Wymiana obuwia ochronnego – co mówią przepisy?

Jeśli chodzi o buty BHP nie podaje konkretnego czasu, po jakim należy wymienić dany model na nowy. Niemniej w przepisach jest mowa o konieczności wymiany obuwia w momencie, w którym przestają one właściwie spełniać swoje zadania. Zatem jeśli dojdzie do uszkodzenia obuwia, czy to wskutek wypadku czy zwyczajnej eksploatacji, należy wymienić buty. Jeśli pracownik nie posiada funkcjonalnych butów ochronnych, może odmówić wykonania pracy, jeśli miałoby się to wiązać dla niego z realnym ryzykiem uszkodzenia ciała. Warto przy tym mieć na uwadze, że buty ochronne są mocno eksploatowane, ponieważ zwykle użytkuje się je przez co najmniej 8 godzin, aż przez 5 dni w tygodniu. Innymi słowy, wymiana obuwia jest konieczna dosyć często.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Zamknij