Napisane przez 3:11 pm Ciekawostki

Planujesz urlop w górach? Wybierz Muszynę!

To już najwyższy czas, by zacząć tworzyć plany letniego urlopu. Gdzie się wybrać? Dużo zależy od zainteresowań oraz ulubionych form spędzania czasu. Dla tych, którzy kochają piękne widoki, przebywanie wśród natury połączone z możliwością poznawania nowych miejsc oraz aktywność pod różną postacią, od spacerów do spływów kajakowych, idealnym miejscem będzie Beskid Sądecki. To tu w kameralnej miejscowości wypoczynkowej Muszyna można prawdziwie wypocząć i spędzić czas w niezwykle różnorodny sposób.

Lato w Muszynie – atrakcje, których musisz spróbować

Leżąca u podnóży Jaworzyny Krynickiej Muszyna jest kameralną, a jednocześnie niezwykle malowniczą miejscowością wypoczynkową i uzdrowiskową, która od dawna ma całkiem spore grono wiernych fanów. Jest lubiana za spokój, bliskość natury, piękne widoki oraz rozliczne możliwości spędzania wolnego czasu. To nie tylko wycieczki piesze w góry i spacery, ale także wycieczki rowerowe, spływy kajakowe i pontonowe, możliwość trenowania ekstremalnych zjazdów rowerowych na downhillowej trasie w Sankolandii czy korzystanie z oferty basenowej. Baseny Zapopradzie to kompleks na wolnym powietrzu, udostępniany latem. Ale jest tu także Aquapark pod dachem znajdujący się w kompleksie Klimek.

Odwiedzający Muszynę mogą spędzać czas mniej lub bardziej aktywnie, zależnie od swoich upodobań. Na spacery doskonale nadają się trasy do Ogrodów Sensorycznych, na Górę Zamkową, gdzie wznoszą się niedawno odrestaurowane ruiny średniowiecznego zamku, a także do mofety w Jastrzębiku lub na Malnik, gdzie stoi wieża widokowa. Z kolei dłuższe wycieczki piesze można organizować na Jaworzynę Krynicką, do bacówki nad Wierchomlą czy w Góry Leluchowskie.

Bliskość granicy ze Słowacją sprawia, że do naszych południowych sąsiadów można się wybrać pieszo, rowerem albo samochodem. Nieopodal czeka mnóstwo interesujących miejscowości oraz kolejne warte odkrycia górskie szlaki.

Muszyna – miejsce, gdzie styka się historia, natura i współczesność

Muszyna należy do najstarszych i najcenniejszych pod względem historycznym miejscowości w całej okolicy. Jej historia sięga średniowiecza, kiedy stała się głównym ośrodkiem dóbr biskupów krakowskich, nazywanego Państwem Muszyńskim. O tych wydarzeniach przypomina górujący nad miejscowością zamek oraz wystawy w Muzeum Regionalnym mieszczącym się w malowniczym dworku. Godny uwagi jest tutejszy rynek z niskimi kamieniczkami i rzeźbami św. Jana Nepomucena i św. Floriana, obronny kościół, znajdujące się w piwnicach ratusza wystawy oraz rozsiane w różnych częściach miejscowości ujęcia wód mineralnych.

Wybierając urlop w Muszynie, można mieć pewność, że nie zawiedzie atmosfera. Tutejsze pensjonaty, takie jak Klimek (https://www.pensjonatklimek.pl/), znane są z góralskiej gościnności i pysznej kuchni. Z takiego miejsca można wyruszać na wycieczki po okolicy, w góry, na kajaki lub rowery, a także poznawanie sąsiednich łemkowskich wsi z zachowanymi pięknymi drewnianymi cerkwiami. 

Visited 53 times, 1 visit(s) today
Zamknij