Napisane przez 4:04 pm Ciekawostki

Bezpieczeństwo pracy dzięki zastosowaniu wszechstronnych zagęszczarek rewersyjnych

Praca przy projektach budowlanych i okołobudowlanych związana z zagęszczeniem gruntu może być bezpieczna dzięki zastosowaniu profesjonalnych zagęszczarek gruntu, w których stosuje się system wibracji o zmiennym kierunku wymuszenia. W uproszczeniu prędkość i kierunek jazdy zagęszczarki z rewersem możemy płynnie zmieniać, sterując dźwignią regulacyjną. Jest to duże ułatwienie, w szczególności w miejscach, gdzie nawrócenie zagęszczarką jest niemożliwe. Ograniczamy niebezpieczeństwo wypadku w trakcie obchodzenia zagęszczarki jednokierunkowej przy zawracaniu, a dodatkowo nie powstają ślady po takim manewrze.

Budowa i zasada działania zagęszczarek rewersyjnych

Zagęszczarki dwukierunkowe napędzane są silnikami zasilanymi benzyną (Honda), ropą napędową (Hatz, Yanmar). Popularność w krajach skandynawskich oraz Beneluxu zyskują akumulatorowe zagęszczarki nawrotne o wadze dochodzącej do 300 kg. Jednym z producentów posiadających tak szeroką gamę profesjonalnych zagęszczarek rewersyjnych jest szwedzka firma Swepac i na przykładzie ich maszyn opiszemy ogólną zasadę działania zagęszczarek nawrotnych. Silnik przekazuje moment obrotowy do elementu wibracyjnego przez pas lub olej hydrauliczny. Nadane od wibratora wibracje przenoszone są na glebę poprzez płytę denną. Sterowanie kierunkiem jazdy jest realizowane poprzez prosty układ hydrauliczny zmieniający kierunek działającej siły wymuszającej, wystarczy że operator popchnie (jazda do przodu) lub pociągnie (jazda w tył) drążek regulacji i maszyna zmieni kierunek jazdy. Do dalszej pracy użytkownik trzyma odwibrowany uchwyt zapewniający ergonomiczne ułożenie dłoni. Komfort użytkowania maszyny jest zależny głównie od stopnia izolacji rąk od drgających elementów maszyny. Swepac w maszynach wibracyjnych stosuje aż 10 elementów wibroizolujacych. Poprawienie warunków pracy można uzyskać także poprzez zastosowanie podgrzewanych rączek, co jest szczególnie przydatne w trakcie chłodnych, wietrznych dni, których nie brakuje w naszym klimacie.

Typy zagęszczarek rewersyjnych i ich wpływ na warunki pracy

Podział nawrotnych zagęszczarek gruntu należy rozpocząć od sposobu zasilania. Większość maszyn jest zasilana silnikami spalinowymi, jednak w przypadku pracy w zamkniętych obiektach nie jest to bezpieczne. Ryzyko zatrucia się operatora oraz osób przebywających w pobliżu wymusza zastosowanie zagęszczarek elektrycznych zasilanych bateryjnie. Takie maszyny znajdą także zastosowanie w strefach zeroemisyjnych.

Niezależnie od sposobu zasilania maszyny możemy wyróżnić trzy typy zagęszczarek nawrotnych: lekkie, średniej wagi i ciężkie.

Lekkie zagęszczarki dwukierunkowe znajdą zastosowanie u brukarzy i w firmach zajmujących się architekturą ogrodową. Stosunkowo niewielka masa 160 kilogramów pozwala na bezproblemowy transport, a duża siła wymuszająca 32 kN zapewnia dobry efekt zagęszczenia na piasku, żwirze i drobnym kruszywie.

Zagęszczarki o wadze 200-300 kg znajdą zastosowanie przy pracy z bardziej wymagającym gruntem o większej średnicy frakcji. Dzięki większej wadze i sile wymuszającej możemy uzyskać pożądany efekt zagęszczenia gruntu grubszej warstwy, dzięki czemu możemy skrócić czas pracy koniecznej do finalizacji inwestycji.

Ciężkie nawrotne zagęszczarki gruntu ważą 450-500 kg. Przeznaczone są do prac drogowych na kruszywie skalnym, ale powinny także sprawdzić się na kruszcu o mniejszej średnicy frakcji. Należy mieć na uwadze, iż pomimo dużej masy maszyny powinny być łatwe w prowadzeniu i dobrze wyważone.

Szczegółowy przegląd zagęszczarek gruntu z rewersem znajdą Państwo na stronie zagęszczarki rewersyjne Swepac.

Bezpieczeństwo w trakcie pracy

Nie ma bezpiecznych rzeczy, lecz dzięki odpowiedniemu przygotowaniu się do pracy z jakąkolwiek maszyną zmniejszamy ryzyko wypadku. Przede wszystkim operator powinien być wypoczęty, wyposażony w niezbędne środki ochrony osobistej i zaznajomiony z instrukcją obsługi maszyny. Producenci profesjonalnych maszyn – tacy jak Swepac – starają się udostępnić maszyny najwyższej jakości, zapewniając ergonomię pracy, co umożliwia dłuższą pracę bez zmęczenia. Podstawą przy projektowaniu maszyn jest nieustanny kontakt z klientem i słuchanie jego potrzeb. Stąd niektóre maszyny posiadają podgrzewane odwibrowane uchwyty, płyty denne wykonane ze stali Hardox® oraz ocynkowaną ramę ochronną.

Zagęszczarkę nawrotną można bez problemu doposażyć w licznik motogodzin lub czujnik zagęszczenia. Wskazania licznika motogodzin pozwalają na utrzymanie elementów zagęszczarek w nienagannej kondycji. Należy pamiętać, iż stosowanie oryginalnych filtrów i części zamiennych pozwala na utrzymanie maszyny w kondycji pozwalającej na bezpieczne użytkowanie. Wszelkiego rodzaju sensory zagęszczenia są wskazówką dla operatora i dzięki odpowiedniej interpretacji można wskazać miejsca niedogęszczone lub źle przygotowane do zagęszczenia.

Podsumowanie

Zagęszczarki nawrotne to wszechstronne urządzenia do zagęszczania gruntu. Dzięki rozwiązaniom technicznym umożliwiają poruszanie się maszyn zarówno do przodu, jak i do tyłu ze zmienną prędkością. Profesjonalni producenci- jak Swepac – zapewniają bezpieczeństwo pracy poprzez rozwiązania konstrukcyjne umożliwiające izolację operatora od wibracji. Wspomaganie pracy operatora podgrzewanym uchwytem, wskaźnikiem zagęszczenia pozwala na uzyskanie pożądanych efektów w krótszym czasie. Regularna konserwacja zgodnie z instrukcją użytkowania zapewnia powtarzalność działania. W trakcie doboru zagęszczarki rewersyjnej należy brać zawsze pod uwagę jej rozmiar i ciężar, dopasowując go do naszych możliwości logistycznych, rodzaju i ilości zagęszczanego terenu oraz otoczenia, w pobliżu którego maszyna będzie pracowała.

Visited 51 times, 1 visit(s) today
Zamknij