Napisane przez 10:14 am Ciekawostki

Dlaczego warto wybrać się na rower w Beskidy?

Są mniej i bardziej udane miejsca na rower, a region Beskidów z pewnością należy do drugiej kategorii. Nie brakuje tutaj zróżnicowanych tras rowerowych, a także ciekawych „przystanków”, przy których aż chce się zsiąść z siodełka rowerowego. Co sprawia, że rowerzyści ściągają latem w Beskidy?

Malownicze trasy rowerowe

Jedni wykręcają setki kilometrów dla kondycji, inni dla zapierających dech widoków. Ci ostatni będą zachwyceni Beskidami, gdzie rowerowe trasy pozwalają podziwiać górskie szczyty i panoramy miasteczek. Pierwszy przykład z brzegu: około 10-kilometrowa czerwona trasa ze Szczyrku na Skrzyczne zapewnia świetny widok na Beskid Śląski, Beskid Żywiecki i Beskid Mały, a przy dobrej widoczności można zobaczyć nawet Tatry. Efektowne panoramy można podziwiać również na zielonym szlaku biegnącym pomiędzy Baranią Górą a Skrzycznem. Malowniczych tras jest tutaj znacznie więcej, więc warto dobrze przygotować rower na górskie eskapady i… kupić większą kartę pamięci do aparatu.

Bez kasku ani rusz, czyli adrenalina na rowerze

Z wycieczki w Beskidy zadowoleni będą również ci rowerzyści, w których żyłach płynie głównie adrenalina. W okolicach stolicy Beskidu Śląskiego, Bielska-Białej, mieści się kompleks singletracków Enduro Trails o łącznej długości ok. 30 km. Wąskie i kręte leśne ścieżki zawsze stanowią wyzwanie (zwłaszcza dla początkujących), ale niektóre trasy są tutaj szczególnie wymagające dzięki stromym i trudnym technicznie zjazdom. Dreszczyku emocji dostarczą również rajdy, maratony i wyścigi MTB organizowane w Beskidach na przełomie wiosny i lata. Warto zatem śledzić kalendarz tutejszych imprez, by przyjechać w góry w odpowiednim momencie.

Rowerowa pasja niejedno ma imię

Beskidy to góry, a jak góry, to tylko MTB z pełnym zawieszeniem? Niekoniecznie. W Beskidach nie brakuje bowiem łatwych tras, które można pokonać na dowolnym rowerze. Dobrym przykładem jest około 4-kilometrowa ścieżka rowerowo-piesza w Szczyrku, która biegnie wzdłuż rzeki Żylicy. W Szczyrku można wybrać się również na trasę crossową, z której w zimie korzystają narciarze biegowi.

Zwolennicy dłuższych dystansów mogą spakować rower elektryczny i wybrać się w ok. 30-kilometrową trasę ze Szczyrku nad Jezioro Żywieckie. Amatorzy kolarstwa szosowego mogą odkryć w Beskidach ciekawe podjazdy, na przykład Magurkę w Wilkowicach czy Górę Żar w Międzybrodziu Żywieckim.

Wycieczki krajoznawcze na rowerze

Region Beskidów można zwiedzać pieszo, samochodem albo rowerem. Trzecia opcja wydaje się najdogodniejsza. Rower dojedzie tam, gdzie samochód nie może, a zarazem pozwala pokonać więcej kilometrów w krótszym czasie niż własne nogi. Jakie miasta warto odwiedzić w Beskidach? Oto krótka lista atrakcji turystycznych w regionie:

  • Szczyrk – kompleks skoczni narciarskich Skalite, Beskidzka Galeria Sztuki Bator Art Gallery, Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski, Sanktuarium Św. Jakuba Apostoła.
  • Bielsko-Biała – zabytkowe centrum, Zamek Książąt Sułkowskich, budynek dworca kolejowego, Muzeum Fiata 126p, rzeźby postaci z filmów rysunkowych (m.in. Reksio, Bolek i Lolek).
  • Wisła – Aleja Gwiazd Sportu, Aleja Podań i Legend, Pomnik Źródeł Wisły, Galeria Adama Małysza, Wodospad na Wisełce.
  • Ustroń – Muzeum Zabytkowych Motocykli, Muzeum Regionalne Stara Zagroda, Park Zdrojowy.
  • Koniaków – Izba Pamięci Marii Gwarek, Chata na Szańcach.
  • Istebna – Izba Pamięci Jerzego Kukuczki, Chata Jana Kawuloka, Ośrodek Edukacji Ekologicznej.

Liczne wypożyczalnie i serwisy rowerów

Na beskidzkich miejscowościach nie zawiodą się również ci rowerzyści, którzy nie mogą albo nie chcą przyjeżdżać z własnym jednośladem. Liczne trasy rowerowe sprawiają, że wypożyczenie roweru nie stanowi tutaj najmniejszego problemu. Wypożyczalnie oferują m.in. solidne rowery górskie oraz rowery elektryczne. Niektóre z nich, jak np. Trip2Bike, zapewniają również dowóz roweru w wybrane miejsce (np. do hotelu lub na początek trasy), dzięki czemu można zaoszczędzić trochę czasu. W razie problemów z jednośladem można skorzystać z licznych serwisów, które naprawią lub wyregulują rower niemal od ręki.

Visited 2 times, 1 visit(s) today
Zamknij