Napisane przez 8:56 pm Ważne w mieście

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W Zabrzu oddajemy cześć pamięć rtm. Witolda Pileckiego i płk. Łukasza Cieplińskiego z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który został ustanowiony w 2011 roku na 1 marca. Jak co roku, nasze miasto dołącza do uroczystości, które odbywają się w całym kraju, aby oddać hołd żołnierzom walczącym o niepodległość Polski.

W Zabrzu ceremonie składania kwiatów odbędą się w dwóch miejscach:

  • o godzinie 12:00 pod tablicą upamiętniającą płk. Łukasza Cieplińskiego przy ulicy Wolności 279 w Zabrzu,
  • o godzinie 13:00 pod pomnikiem rtm. Witolda Pileckiego w parku przy ulicy 3 Maja 121 w Zabrzu.

Pamiętajmy, że kamienica przy ulicy Wolności 279, gdzie obecnie znajduje się tablica upamiętniająca płk. Łukasza Cieplińskiego, była miejscem, gdzie działalność konspiracyjną prowadził pod pseudonimem Marian Kaczmarek. To właśnie tam został aresztowany w listopadzie 1947 roku. Po trzyletnim śledztwie, został zamordowany przez władze komunistyczne w mokotowskim więzieniu.

Wspominając rtm. Witolda Pileckiego i płk. Łukasza Cieplińskiego, nie tylko oddajemy im cześć, ale także upamiętniamy wszystkich żołnierzy wyklętych, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę. To ważne, aby pamięć o nich nie zginęła, a ich walka była przekazywana kolejnym pokoleniom, aby nigdy nie zapomnieli, jak wiele kosztowało zdobycie wolności.

Visited 3 times, 1 visit(s) today
Zamknij