Uprawnienia SEP – czym są i co warto o nich wiedzieć?

Uprawnienia SEP Zabrze

Zdanie egzaminu SEP wiąże się z wieloma różnymi możliwościami w kontekście zatrudnienia. Wciąż rosnące zapotrzebowanie na fachowców, a także ilość planowanych inwestycji, szczególnie jeśli chodzi o sektor energetyczny, sprawiają, że osoby z uprawnieniami sepowskimi nie mogą narzekać na małą ilość ciekawych ofert pracy. Czym jednak są uprawnienia SEP i jak je zdobyć? Co warto wiedzieć na ten temat?

Uprawnienia SEP – czym są?

SEP, czyli Stowarzyszenie Elektryków Polskich to organ, który odpowiada za wydawanie uprawnień dla elektryków. Niestety samo posiadanie wiedzy praktycznej nie jest wystarczające, aby zdobyć pracę w tym zawodzie – niezbędne jest posiadanie uprawnień, które stanowią potwierdzenie umiejętności.

Warto wiedzieć, że uprawnienia SEP, które zostały potwierdzone państwowym egzaminem, honorują niemalże wszyscy pracodawcy. Dzięki temu osoba posiadająca oficjalne dokumenty ma szeroki wybór na rynku pracy. Bez problemu znajdzie zatrudnienie nie tylko w zakładzie produkcyjnym, ale również branży budowlanej, czy motoryzacyjnej. Co więcej, posiadanie wiedzy praktycznej przydaje się także w życiu codziennym – odpowiednie umiejętności pozwalają skutecznie poradzić sobie z usterkami elektrycznymi w swoim własnym domu.

Jakie są rodzaje uprawnień SEP?

Obecnie wyróżnia się 3 rodzaje szkoleń sepowskich, które umożliwiają uzyskanie 3 różnych rodzajów uprawnień – mowa tutaj o uprawnieniach elektrycznych, energetycznych oraz gazowych.

  • Kursy SEP G1 – to szkolenia dla osób na co dzień zajmujących się eksploatacją lub dozorem instalacji, sieci bądź też urządzeń, które wytwarzają, przetwarzają, przesyłają, a także zużywają energię elektryczną.
  • Kursy SEP G2 – umożliwiają zdobycie uprawnień z zakresu dozoru oraz instalacji różnego rodzaju urządzeń i sieci, które wytwarzają, przetwarzają, przesyłają lub też zużywają ciepło.
  • Kursy SEP G3 – przeznaczone są dla osób, których celem jest podjęcie pracy związanej z dozorem oraz eksploatacją sieci i urządzeń, które używają paliwa gazowego.

Warto również wiedzieć, że każde uzyskane uprawnienie może być oznaczone literą E lub D. Ta pierwsza oznacza nic innego aniżeli uprawnienia do eksploatacji konkretnego rodzaju urządzeń oraz sieci, a ta druga z kolei uprawnienia do dozoru tego typu urządzeń.

W jaki sposób uzyskać uprawnienia SEP?

Osoby, którym zależy na tym, aby uzyskać uprawnienia SEP, powinny zapisać się na niedługi kurs pozwalający nabyć niezbędną wiedzę. Kluczowe jest również oczywiście zdanie końcowego egzaminu.

Wszelkie informacje, które uczestnik zdobywa na szkoleniu, są w pełni dostosowane do wymagań oraz zmian, jakie nastąpiły w dziedzinie elektryki – nie trzeba się więc martwić, że otrzymana wiedza okaże się niepełna lub przestarzała.

Gdzie można zdobyć uprawnienia elektryczne? Kursy SEP organizowane są w całej Polsce – nie tylko w dużych miastach, ale również mniejszych miejscowościach. Nic również nie stoi na przeszkodzie, aby zapisać się na kurs online. Szczególnie polecanym ośrodkiem szkoleniowym jest GRUPA SILESIA Sp. z o.o., która od wielu lat organizuje szkolenia SEP. Co więcej, posiada ona również własne komisje kwalifikacyjne uprawnione do egzaminowania. Specjaliści przekazują uczestnikom niezbędną wiedzę, dzięki której bez problemu poradzą sobie oni ze zdaniem końcowego egzaminu.

Egzamin SEP – jak przebiega?

Egzamin SEP

Egzamin SEP, którego celem jest potwierdzenie kwalifikacji kandydata, odbywa się przed komisją kwalifikacyjną. Osoba, która stara się o uzyskanie uprawnień, musi udowodnić posiadanie umiejętności niezbędnych do wykonywania prac technicznych. GRUPA SILESIA Sp. z o.o. dba o to, aby podczas egzaminu kandydat czuł się swobodnie i pewnie. Nie można jednak mówić o żadnej taryfie ulgowej – przebieg egzaminu jest w pełni zgodny z obowiązującymi przepisami. Niemniej jednak nikt nie przepada za niepotrzebnym stresem, dlatego komisja kwalifikacyjna dba o zapewnienie przyjaznej atmosfery w czasie egzaminu.

Brak dodatkowej presji, a także wysoka jakość kształcenia oraz przekazywanej kandydatom wiedzy skutkuje wysokim współczynnikiem zdawalności egzaminów SEP.

Szkolenia elektryczne pozwalają uzyskać uprawnienia, dzięki którym znalezienie pracy w wymarzonym zawodzie nie będzie stanowiło żadnego problemu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Łaty dachowe i ich rola w trwałym pokryciu dachowym – sprawdź, dlaczego są aż tak ważne

Na pierwszy rzut oka wydają się niezauważalne. W rzeczywistości jednak są bardzo istotne dla trwałości i wytrzymałości konstrukcji dachowej. Mowa oczywiście o łatach dachowych. W dzisiejszym artykule przybliżymy Ci ich istotę. Dowiesz się m.in. tego, dlaczego są niezbędne i jaką rolę odgrywają w przypadku pokryć dachowych. W dalszej części podpowiemy Ci również, jakie łaty dachowe […]

czytaj więcej

Gdzie sprawdzi się kosz cargo 15 cm? Podpowiadamy, jak możesz go wykorzystać

Kosze cargo to rodzaj szafek, a w zasadzie ich wypełnienia. Na ogół wykorzystywane są w kuchni. Wykonuje się je z drutów pokrytych chromem i zabezpieczonych lakierem. Poruszają się po specjalnych prowadnicach. Dlatego można je bez problemu wysuwać i chować. Rozwiązanie to w dużej mierze zwiększa funkcjonalność melbi kuchennych. Najmniejsze kosze cargo mają zaledwie 15 cm […]

czytaj więcej

Obrazy na ścianę – czym kierować się przy ich wyborze? Praktyczne wskazówki

Obrazy na ścianę cieszą się na rynku coraz większą popularnością. Są rzeczywiście świetną ozdobą, która nadaje wnętrzu charakter. Jednak okazuje się, że ich wybór wcale nie jest sprawą prostą. Czym należy się w tym przypadku kierować? Co ma kluczowe znaczenie przy zakupie obrazu na ścianę? W dzisiejszym artykule przygotowaliśmy dla Ciebie praktyczne wskazówki – dzięki […]

czytaj więcej