Jak podaje Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, już 15 czerwca 2023 roku ogłoszony zostanie wyrok ws. C-520/21 dot. korzystania z kapitału po unieważnieniu umowy kredytowej kredytów w CHF. Jest to kolejny wyrok TSUE, na który kredytobiorcy czekają z niecierpliwością. Sprawdź, co oznacza decyzja TSUE dla frankowiczów.
Sprawa C-520/21 „o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału” – o co dokładnie chodzi?
Zacznijmy od krótkiego wyjaśnienia, czego dokładnie dotyczy sprawa C-520/21. Otóż sprawa ta dotyczy przede wszystkim tego, czy bank i konsument powinni zapłacić opłatę za korzystanie z kapitału w przypadku unieważnienia kredytu CHF. Innymi słowy, chodzi o to, czy bank może żądać jakiegokolwiek wynagrodzenia, zwrotu kosztów czy nawet odszkodowania od kredytobiorcy za to, że czasowo był pozbawiony możliwości korzystania z kapitału.
Kwestia ta już od dawna budziła wiele wątpliwości, również ze strony polskich sądów. Właśnie dlatego obecnie sprawę rozstrzyga Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Wyrok ma ogromne znaczenie zarówno dla banków, jak i dla kredytobiorców, którzy dążą do unieważnienia umowy kredytowej.
Początki tej sprawy sięgają 2021 roku, kiedy to Arkadiusz Szcześniak, Prezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu, wytoczył sprawę przeciwko Bankowi Millennium. Dotyczyła ona właśnie wynagrodzenia za korzystanie z kapitału. W związku z licznymi wątpliwościami sąd, który rozpatrywał tę sprawę, czyli Sąd Rejonowy dla Warszawy – Śródmieścia, zwrócił się do TSUE z pytaniem o to, w jaki sposób sprawa ta powinna zostać rozpatrzona.
Więcej o kredytach frankowych przeczytasz na stronie: https://frankowy-kredyt.pl/kancelaria-frankowa-bytom/
Czy kredytobiorcy mogą liczyć na kolejny korzystny wyrok TSUE?
W marcu 2023 roku TSUE wydał wyrok w innej sprawie, związanej z kredytami frankowymi. Zgodnie z tamtym wyrokiem, ochrona przysługująca konsumentom w związku z prawem UE, nie powinna być ograniczona jedynie do okresu wykonywania umowy. Ochrona taka obowiązuje także po wykonaniu umowy. A zatem nie było żadnych wątpliwości co do tego, że Trybunał Sprawiedliwości opowiedział się po stronie kredytobiorców.
Istnieje duża szansa na to, że czerwcowy wyrok również będzie korzystny dla frankowiczów. Już w lutym swoją opinię w sprawie C-520/21 przedstawił rzecznik generalny Trybunału Anthony Michael Collins. Uznał on, że – oczywiście w jego opinii – w przypadku uznania umowy kredytu CHF za nieważną ze względu na klauzule abuzywne, kredytobiorcy mogą dochodzić względem banków roszczeń wykraczających poza zwrot świadczeń pieniężnych. Jednocześnie jednak banki nie mają takiego prawa.
Nie ma wątpliwości co do tego, że gdyby decyzja TSUE była zgodna z opinią rzecznika, byłoby to rozwiązanie skrajnie niekorzystne dla banków. Jednocześnie jednak decyzja TSUE dla frankowiczów byłaby bardzo pozytywna. Biorąc pod uwagę, że opinie rzecznika TSUE bardzo często pokrywają się z późniejszymi wyrokami, frankowicze mogą być dobrej myśli.
Decyzja TSUE dla frankowiczów – podsumowanie
Wyrok TSUE, który ma zapaść już 15 czerwca 2023 roku, będzie niezwykle istotny nie tylko dla kredytobiorców, ale też dla banków. To kolejna kluczowa decyzja TSUE dla frankowiczów – podobnie jak ta z 16 marca 2023 r. Obecnie można jednak przypuszczać, że wyrok będzie korzystny dla kredytobiorców. Świadczyć o tym może zarówno opinia rzecznika TSUE, jak i fakt, że dotychczas Trybunał chętnie opowiadał się po stronie frankowiczów.
Sprawdź również, jak anulować kredyt we frankach: https://www.slaskibiznes.pl/wiadomosci,jak-anulowac-kredyt-we-frankach,wia5-1-7950.html