Napisane przez 1:10 pm Ciekawostki

Jakie są rodzaje kontenerów na odpady?

Według statystyk przeciętna rodzina trzyosobowa wytwarza niemal 1 tonę odpadów rocznie. Bez właściwego systemu segregacji i przetwarzania śmieci moglibyśmy wręcz utonąć w śmieciach. Dlatego tak ważne jest wrzucanie odpadów do konkretnych pojemników. Zobacz, jakie są rodzaje kontenerów na śmieci.

Kontenery dopasowane do potrzeb

Duża gama pojemników na śmieci różnego rodzaju pozwala na dopasowanie kontenera do indywidualnych potrzeb. Dlatego wyróżnia się pojemniki przeznaczone do wyrzucania śmieci z gospodarstw domowych, a także kontenery na odpady przemysłowe, budowalne czy gruz. Niektóre z nich, np. te przeznaczone do wyrzucania śmieci domowych, charakteryzują się konkretną, ustaloną odgórnie kolorystyką. Inne natomiast często występują w różnych wielkościach i kształtach, w zależności od oferującego je przedsiębiorstwa.

Kontenery na śmieci z gospodarstw domowych

Do najpopularniejszych kontenerów na odpady, powszechnie wykorzystywanych przez wszystkie gospodarstwa domowe, należą popularne kolorowe pojemniki. Każda z barw oznacza inne przeznaczenie kontenera. I tak do pojemników niebieskich należy wrzucać papier służący do ponownego wykorzystania. Pojemniki zielone są z kolei przeznaczone do wrzucania kolorowego szkła, a wersje białe – do szkła przezroczystego. Żółte kontenery mieszczą aluminium, metal i tworzywa sztuczne, w tym plastik. Do kosza brązowego wrzucisz odpady biologiczne, takie jak liście, trawę, korę, niemalowane drewno albo resztki jedzenia, w tym warzywa czy owoce. W czarnych pojemnikach na śmieci składuje się odpady zmieszane, np. obuwie, ubrania, zużyte naczynia, odchody zwierząt, żwirek, resztki jedzenia pochodzenia zwierzęcego (nabiał, jajka, ser, mięso czy kości).

Kontenery na gruz i odpady budowlane

Inną kategorią kontenerów są pojemniki na gruz i odpady budowlane. Są one niezbędnym elementem każdego remontu mieszkania, rozbiórki i budowy domu lub innych prac, po których pozostają duże ilości odpadów budowlanych i poremontowych. Stanowią one legalny, wygodny i bezpieczny sposób składowania kawałków cegieł, betonu, tynku, armatury, glazury oraz innych materiałów pozostałych po pracach remontowo-budowlanych.

Kontenery te można zakupić samodzielnie albo wynająć od firm świadczących usługi komunalne. Na przykład, specjalizacją przedsiębiorstwa BYŚ jest odbiór odpadów każdego rodzaju. Firma wynajmuje kontenery na śmieci produkowane w gospodarstwach domowych, a także pojemniki na gruz i odpady poremontowe. Kontenery są dostępne w różnych wielkościach, co pozwala na dopasowanie pojemnika do potrzeb użytkownika. Na przykład, minikontener na gruz i odpady o pojemności 1,5 m3 i ładowności 2 ton przyda się podczas niewielkich prac remontowych lub wykończeniowych łazienki, kuchni albo sypialni. Zgromadzisz w nim odpady budowlane i remontowe, ziemię, gruz, ale też makulaturę, tworzywa sztuczne, odpady zielone, komunalne lub odpady z działalności gospodarczej. Możesz też zdecydować się na inne wielkości. Kontenery o pojemności kilku, kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu metrów sześciennych spełniają różne wymagania odbiorców i sprawdzą się zarówno w przypadku niedużych remontów, jak i budów dużych inwestycji.

Visited 12 times, 1 visit(s) today
Zamknij