Napisane przez 12:52 pm Ważne w mieście

Wmurowanie stolpersteinów dla rodziny Herzbergów w Zabrzu

Stolpersteiny-Kamienie-Pamieci-ul-Wolnosci-Zabrze-wrzesien-2023-fot.-Pawel-JaNic-Janicki-100-870x440
Stolpersteiny-Kamienie-Pamieci-ul-Wolnosci-Zabrze-wrzesien-2023-fot.-Pawel-JaNic-Janicki-100-870x440

źródło: UM Zabrze/ fot.Pawel JaNic Janicki

9 września w Zabrzu, przy ulicy Wolności 321 – jednej z najdłuższych dróg w kraju, miało miejsce ważne wydarzenie pamięci. Cztery symboliczne kamienie – stolpersteiny, upamiętniające Margarete, Oskara, Hansa i Franza Herzbergów, ofiary holokaustu i mieszkańców miasta sprzed wojny, zostały wmurowane w bruku. Te kamienie dołączyły do liczby przekraczającej 100 tysięcy podobnych znaczników rozsianych po miastach Europy.

Z niezwykłą misją do Zabrza przybył z Berlina Gunter Demnig, założyciel projektu stolpersteinów. Artysta osobiście wkomponował te kamienie w chodnik przed kamienicą, która była domem rodziny Herzbergów do 1942 r. Uroczystość zgromadziła wielu ważnych gości, w tym przewodniczącą Rady Miasta, Łucję Chrzęstek-Bar, radnego Dariusza Waleriańskiego oraz naczelnik Biura Współpracy z Zagranicą, Ewę Pawłowską.

Stolperstein to więcej niż kamień – to osobisty pomnik pamięci ofiar nazizmu. Na mosiężnej tabliczce wyryte są dane osoby: imię, nazwisko, data urodzenia i śmierci oraz krótka historia jej losu. Umieszczane są w miejscu ostatniego zamieszkania danej osoby, jako hołd dla tych, którzy padli ofiarami nazistowskiego reżimu.

Wielkie niemieckie miasta takie jak Kolonia były pierwszymi, które przyjęły ten sposób upamiętnienia. Później ideą podzielili się sąsiedzi: Austria, Belgia, Czechy, Włochy i Holandia. Polskie miasta, takie jak Wrocław czy Oświęcim, również dołączyły do tego projektu. Zabrzańskie stolpersteiny to nowość na mapie śląskich miejsc pamięci.

Ciekawostką jest fakt, że Herzbergowie byli aktywnymi mieszkańcami Zabrza. Oskar prowadził lokalny sklep, a jego dwaj synowie opuścili kraj tuż przed wybuchem II wojny światowej. Niestety, los Oskara i Margarethe był mniej łaskawy – w 1942 r. zostali deportowani do Auschwitz, gdzie zginęli. Rodzina z Danii, wnuki Herzbergów, poprosiła o upamiętnienie ich dziadków, stając się częścią tej ważnej uroczystości.

Kamień wmurowany obok I Liceum Ogólnokształcącego ma szczególny cel. Organizatorzy mają nadzieję, że młodzież zauważy ten symbol i zrozumie jego znaczenie, ucząc się historii w praktyczny sposób.

źródło: UM Zabrze/ fot.Pawel JaNic Janicki

źródło: um zabrze

Visited 20 times, 1 visit(s) today
Zamknij