Napisane przez 5:25 pm Ważne w mieście, Zdrowie

Wycofany lek! Informacja dla mieszkańców Zabrza

24 marca 2023 r. Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał decyzję informującą o wycofaniu z obrotu wadliwej serii produktu leczniczego Melisa Fix – ziołowego produktu leczniczego stosowanego m.in. w łagodnych objawach napięcia nerwowego, a także w celu ułatwienia zasypiania.

Systemy monitorujące firmy KAMSOFT  S.A. wykazały, że w Zabrzu sprzedano ponad 50 opakowań wycofanego leku. Mieszkańcy Zabrza powinni sprawdzić, czy nie posiadają tego produktu w swoich apteczkach.

Seria Melisa Fix wycofana z obrotu – dlaczego?

Informacja dotycząca wykrycia zanieczyszczenia części opakowań produktu leczniczego Melisa Fix dotarła do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego. Jak się okazało, zanieczyszczenie wynikało z dodania stewii (Stevia rebaudiana) do niektórych opakowań.

Podmiot odpowiedzialny za produkt leczniczy zgłosił fakt zanieczyszczenia i zasugerował wycofanie zanieczyszczonej serii produktu z rynku. Decyzja ta została zaakceptowana przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego, który uznał, że spożycie produktu z zanieczyszczeniem może prowadzić do przekroczenia dopuszczalnego dziennego limitu spożycia Stevia rebaudiana.

W związku z powyższym, podjęto decyzję o wycofaniu serii Melisa Fix z obrotu.

Decyzja wycofania z obrotu

2023-03-24

Rodzaj produktu
Produkt leczniczy

Melisa Fix

2,0 g/saszetkę

zioła do zaparzania w saszetkach

Zakłady Farmaceutyczne „Polpharma” S.A.

GTIN i seria
GTIN
05909990029242
Wielkość opakowania
30 sasz. 2 g
Serie

Numer serii
01082022
Data ważności
2023-08-31

źródło: KtoMaLek.pl

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Zamknij