Czy w dobie inflacji warto inwestować w złoto?

Inflacja w Polsce stale utrzymuje się na wysokim poziomie, co skłania wiele osób do szukania bezpiecznych form lokowania kapitału. Jednym ze sprawdzonych sposobów inwestycji w czasach gorszej koniunktury jest zakup złota, które – nie bez powodu – nazywa się bezpieczną przystanią dla pieniędzy. Dlaczego inwestycja w złoto w dłuższej perspektywie czasu pozwala ochronić kapitał przed spadkiem realnej wartości?

Jak chronić kapitał przed spadkiem wartości w czasach inflacji?

Inwestycja w złoto w porównaniu do wielu innych form lokowania kapitału umożliwia zachowanie wartości pieniądza w czasie. Złoty kruszec od lat ceniony jest ze względu na swoją stabilność. Tego samego nie można powiedzieć o tradycyjnych walutach, których notowania są zależne od wielu czynników (w tym geopolitycznych). Zalicza się do nich m.in. inflację, wahania na giełdach czy różnego rodzaju zmiany na światowych rynkach. Zakup złota nie jest dobrym sposobem na pomnożenie kapitału, jednak w dłuższej perspektywie czasu pozwala chronić zasoby finansowe przed spadkiem ich realnej wartości. Na podstawie minionych lat można zaobserwować systematyczny wzrost wartości złotego kruszcu. Cena złota zwykle rośnie wraz z inflacją, nawet wtedy, gdy pozostałe instrumenty finansowe tracą na wartości.

Sposoby inwestycji w złoto

Złoty kruszec występuje w różnej postaci – za najbezpieczniejszą formę lokowania pieniędzy uznaje się złoto lokacyjne, czyli produkty inwestycyjne w formie monet lub sztabek. Takie są rozpoznawalne na całym świecie, dzięki czemu można je łatwo upłynnić według obecnych notowań cen złota na rynku – co często nie ma odzwierciedlenia w przypadku zakupu złotej biżuterii lub numizmatów o wartości historycznej. Popularną formą inwestycji dla początkujących inwestorów jest zakup monet bulionowych. Złote monety zazwyczaj produkowane są z 1 uncji czystego złota tzw. uncji trojańskiej (1 oz) o wadze 31,1 g, ale można także nabyć produkty w mniejszych wariantach wagowych – na przykład ½ oz lub ¼ oz. Przykładem monet o dużej rozpoznawalności są m.in. Krugerrand, Kanadyjski Liść Klonowy, Wiedeński Filharmonik czy Australijski Kangur.

Drugi rodzaj produktów inwestycyjnych to złote sztaby, które – podobnie jak monety bulionowe – dostępne są w różnych wariantach wagowych. W salonach oferujących wyroby produkowane w rafineriach i mennicach na różnych kontynentach znajdziesz m.in. sztabki złota o gramaturze: 1000 g, 500 g, 250 g, 100 g, a nawet 50 g, 10 g, 5 g i 2 g. Dzięki dużej różnorodności produktów dostępnych w sprzedaży inwestycja w złoto sprawdzi się również przy zarządzaniu niewielkim kapitałem. Sztabka złota o wadze 1 g w grudniu 2022 roku kosztuje około 300 złotych.

Gdzie bezpiecznie kupić złoto?

Produkty inwestycyjne możesz kupić stacjonarnie – w salonach sprzedaży metali szlachetnych, a także przez internet. W takim wypadku warto jednak uważać na podejrzanych sprzedawców, którzy próbują handlować falsyfikatami. Warto wybierać wyroby producentów posiadające akredytację LBMA (Londyńskiego Stowarzyszenia Giełdy Kruszców) i kupować w autoryzowanych salonach, które uzyskały niezbędne pozwolenia na handel złotem i metalami szlachetnymi. Na rynku polskim sprzedażą wyrobów inwestycyjnych zajmuje się autoryzowany dealer metali szlachetnych ASCOIN, który prowadzi sprzedaż stacjonarną w Warszawie przy ul. św. Barbary 4 oraz umożliwia zakup produktów inwestycyjnych online.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Łaty dachowe i ich rola w trwałym pokryciu dachowym – sprawdź, dlaczego są aż tak ważne

Na pierwszy rzut oka wydają się niezauważalne. W rzeczywistości jednak są bardzo istotne dla trwałości i wytrzymałości konstrukcji dachowej. Mowa oczywiście o łatach dachowych. W dzisiejszym artykule przybliżymy Ci ich istotę. Dowiesz się m.in. tego, dlaczego są niezbędne i jaką rolę odgrywają w przypadku pokryć dachowych. W dalszej części podpowiemy Ci również, jakie łaty dachowe […]

czytaj więcej

Gdzie sprawdzi się kosz cargo 15 cm? Podpowiadamy, jak możesz go wykorzystać

Kosze cargo to rodzaj szafek, a w zasadzie ich wypełnienia. Na ogół wykorzystywane są w kuchni. Wykonuje się je z drutów pokrytych chromem i zabezpieczonych lakierem. Poruszają się po specjalnych prowadnicach. Dlatego można je bez problemu wysuwać i chować. Rozwiązanie to w dużej mierze zwiększa funkcjonalność melbi kuchennych. Najmniejsze kosze cargo mają zaledwie 15 cm […]

czytaj więcej

Obrazy na ścianę – czym kierować się przy ich wyborze? Praktyczne wskazówki

Obrazy na ścianę cieszą się na rynku coraz większą popularnością. Są rzeczywiście świetną ozdobą, która nadaje wnętrzu charakter. Jednak okazuje się, że ich wybór wcale nie jest sprawą prostą. Czym należy się w tym przypadku kierować? Co ma kluczowe znaczenie przy zakupie obrazu na ścianę? W dzisiejszym artykule przygotowaliśmy dla Ciebie praktyczne wskazówki – dzięki […]

czytaj więcej