Napisane przez 11:34 am Ciekawostki

Czy w dobie inflacji warto inwestować w złoto?

Inflacja w Polsce stale utrzymuje się na wysokim poziomie, co skłania wiele osób do szukania bezpiecznych form lokowania kapitału. Jednym ze sprawdzonych sposobów inwestycji w czasach gorszej koniunktury jest zakup złota, które – nie bez powodu – nazywa się bezpieczną przystanią dla pieniędzy. Dlaczego inwestycja w złoto w dłuższej perspektywie czasu pozwala ochronić kapitał przed spadkiem realnej wartości?

Jak chronić kapitał przed spadkiem wartości w czasach inflacji?

Inwestycja w złoto w porównaniu do wielu innych form lokowania kapitału umożliwia zachowanie wartości pieniądza w czasie. Złoty kruszec od lat ceniony jest ze względu na swoją stabilność. Tego samego nie można powiedzieć o tradycyjnych walutach, których notowania są zależne od wielu czynników (w tym geopolitycznych). Zalicza się do nich m.in. inflację, wahania na giełdach czy różnego rodzaju zmiany na światowych rynkach. Zakup złota nie jest dobrym sposobem na pomnożenie kapitału, jednak w dłuższej perspektywie czasu pozwala chronić zasoby finansowe przed spadkiem ich realnej wartości. Na podstawie minionych lat można zaobserwować systematyczny wzrost wartości złotego kruszcu. Cena złota zwykle rośnie wraz z inflacją, nawet wtedy, gdy pozostałe instrumenty finansowe tracą na wartości.

Zobacz również  Pożyczki pod zastaw nieruchomości dla firm: Klucz do szybkiego finansowania rozwoju biznesu

Sposoby inwestycji w złoto

Złoty kruszec występuje w różnej postaci – za najbezpieczniejszą formę lokowania pieniędzy uznaje się złoto lokacyjne, czyli produkty inwestycyjne w formie monet lub sztabek. Takie są rozpoznawalne na całym świecie, dzięki czemu można je łatwo upłynnić według obecnych notowań cen złota na rynku – co często nie ma odzwierciedlenia w przypadku zakupu złotej biżuterii lub numizmatów o wartości historycznej. Popularną formą inwestycji dla początkujących inwestorów jest zakup monet bulionowych. Złote monety zazwyczaj produkowane są z 1 uncji czystego złota tzw. uncji trojańskiej (1 oz) o wadze 31,1 g, ale można także nabyć produkty w mniejszych wariantach wagowych – na przykład ½ oz lub ¼ oz. Przykładem monet o dużej rozpoznawalności są m.in. Krugerrand, Kanadyjski Liść Klonowy, Wiedeński Filharmonik czy Australijski Kangur.

Drugi rodzaj produktów inwestycyjnych to złote sztaby, które – podobnie jak monety bulionowe – dostępne są w różnych wariantach wagowych. W salonach oferujących wyroby produkowane w rafineriach i mennicach na różnych kontynentach znajdziesz m.in. sztabki złota o gramaturze: 1000 g, 500 g, 250 g, 100 g, a nawet 50 g, 10 g, 5 g i 2 g. Dzięki dużej różnorodności produktów dostępnych w sprzedaży inwestycja w złoto sprawdzi się również przy zarządzaniu niewielkim kapitałem. Sztabka złota o wadze 1 g w grudniu 2022 roku kosztuje około 300 złotych.

Zobacz również  Jak pozbyć się robaków z domu?

Gdzie bezpiecznie kupić złoto?

Produkty inwestycyjne możesz kupić stacjonarnie – w salonach sprzedaży metali szlachetnych, a także przez internet. W takim wypadku warto jednak uważać na podejrzanych sprzedawców, którzy próbują handlować falsyfikatami. Warto wybierać wyroby producentów posiadające akredytację LBMA (Londyńskiego Stowarzyszenia Giełdy Kruszców) i kupować w autoryzowanych salonach, które uzyskały niezbędne pozwolenia na handel złotem i metalami szlachetnymi. Na rynku polskim sprzedażą wyrobów inwestycyjnych zajmuje się autoryzowany dealer metali szlachetnych ASCOIN, który prowadzi sprzedaż stacjonarną w Warszawie przy ul. św. Barbary 4 oraz umożliwia zakup produktów inwestycyjnych online.

Visited 8 times, 1 visit(s) today

Dodane przez Mikołaj Czarnecki

Doświadczony dziennikarz portalu Nowiny Zabrzańskie. Specjalizuje się w tematyce lokalnej Zabrza i regionu Górnego Śląska. Pasjonat spraw społecznych, kulturalnych i historycznych miasta.

Zamknij