Napisane przez 2:00 pm Ciekawostki

Czym jest projekt technologiczny restauracji i co powinieneś o nim wiedzieć?

Własna restauracja to jeden z najbardziej satysfakcjonujących, ale i jeden z najtrudniejszych biznesów. Radość wynikająca z zadowolenia klientów przeplata się ze sporą ilością pracy, bez której nie byłoby możliwe przygotowanie wysokiej jakości dań i wytworzenie przyjemnej atmosfery. Na dodatek wnętrze lokalu musi być nie tylko klimatyczne, lecz również bezpieczne – tak dla klientów, jak i dla pracowników. Wymóg ten jest tak istotny, że zastosowanie wszystkich przepisów należy udowodnić, tworząc projekt technologiczny restauracji, podlegający akceptacji Sanepidu. Bez pozytywnej opinii tej instytucji, otwarcie restauracji nie może dojść do skutku. Czym dokładnie jest projekt technologiczny i co warto o nim wiedzieć?

Z czego składa się projekt technologiczny restauracji?

Projekt technologiczny restauracji to tak naprawdę swoista mapa lokalu wraz z opisem. Składają się na niego dwie części, które muszą być ze sobą spójne. Pierwsza część – graficzna – to plan wszystkich pomieszczeń, należących do restauracji. Może on zatem obejmować cały budynek albo tylko jego część – w zależności od konkretnej sytuacji. Na planie tym muszą się znaleźć wszystkie meble i sprzęty o stałym usytuowaniu (np. blaty robocze, zmywaki i zmywarki, piece i piekarniki, chłodziarki i zamrażarki), ale także szlaki komunikacyjne oraz elementy architektoniczne (takie jak ściany nośne i działowe, okna i drzwi, miejsca dostępu do mediów).

Druga część projektu technologicznego to opis planu. Umożliwia on doszczegółowienie informacji zawartych w części graficznej. Więcej na temat budowy projektu technologicznego restauracji przeczytasz na https://horeca-design.pl/projekt-technologicznyco-to-w-ogole-jest-i-po-co-mi-to-potrzebne/.

Czy każda restauracja musi mieć projekt technologiczny?

Masz w planach tylko małą knajpkę (np. złożoną z dwóch stolików dla gości i niewielkiej kuchni połączonej z magazynem) i zastanawiasz się, czy w tej sytuacji projekt technologiczny jest naprawdę potrzebny? Odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak! Dokument wymagany jest nawet w przypadku food trucka.

Przepisy są w tym przypadku bardzo surowe – i nie ma się co dziwić. Chodzi w końcu o bezpieczeństwo klientów, którzy będą korzystać z oferty lokalu, ale także pracowników, którzy muszą mieć zapewnioną ergonomiczną przestrzeń do wykonywania swoich obowiązków.

Jakie są konsekwencje nieprawidłowego wykonania projektu technologicznego restauracji?

Akceptacja projektu technologicznego restauracji przez Sanepid jest niezbędnym warunkiem do rozpoczęcia działalności gastronomicznej. Bez pozytywnej opinii tej instytucji nie można przyjmować klientów w lokalu ani oferować dań na dowóz.

Wadliwe wykonanie projektu technologicznego nie wiąże się z żadnymi karami, ale wymaga naniesienia poprawek. Póki się to nie stanie, lokal nie może zacząć funkcjonować. Przekłada się to na straty finansowe – w czasie, gdy restauracja mogłaby już działać i zarabiać, właściciel nadal mierzy się z nanoszeniem kolejnych poprawek na projekt.

Czy warto samodzielnie stworzyć projekt technologiczny restauracji?

Obowiązujące w Polsce przepisy nie definiują, kto powinien wykonać projekt technologiczny restauracji. Nic nie stoi zatem na przeszkodzie, aby zrobił to sam właściciel. Osoba nie posiadająca wiedzy z zakresu przepisów dot. lokali gastronomicznych, jak i umiejętności wykonywania rysunku technicznego i skalowania pomieszczeń, może jednak mieć wiele problemów z prawidłowym przygotowaniem dokumentu – a to oznacza odwleczenie w czasie momentu otwarcia restauracji.

Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie ze wsparcia firmy specjalizującej się w tworzeniu projektów technologicznych dla działalności gospodarczych, dla których jest to wymagane. Cena zależy przede wszystkim od powierzchni lokalu, ale także od dodatkowych czynników, które powinny zostać szczegółowo omówione jeszcze przed zleceniem realizacji usługi.

Stworzenie projektu technologicznego wymaga sporo wysiłku, ale jest to działanie jednorazowe (przynajmniej dopóki nie zdecydujesz się na poważny remont lokalu). Co więcej, to właśnie na etapie projektowania mogą wyjść na jaw pewne przeszkody, których nie dostrzegamy podczas fantazjowania o układzie wnętrza kuchni i sali dla gości. Najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie rzetelnej i odpowiedzialnej firmy, która posiada bogate doświadczenie w tworzeniu projektów technologicznych, aby zlecić jej wykonanie dokumentu, który z całą pewnością otrzyma pozytywną opinię Sanepidu.

Visited 58 times, 1 visit(s) today
Zamknij