Napisane przez 4:45 pm Ciekawostki

Jak inwerter fotowoltaiczny wpływa na efektywność systemu PV?

Na całkowitą wydajność systemu fotowoltaicznego wpływa wiele czynników. Sama moc paneli słonecznych nie wystarczy, jeśli nie zapewnimy im odpowiedniego środowiska technologicznego. W dzisiejszym poradniku skupimy się opisaniu funkcji i sposobu działania falownika, który zyskał miano serca instalacji PV. Jak parametry jego pracy przekładają się na funkcjonowanie ogniw solarnych?

Jak działa falownik?

Promienie słoneczne padają na powierzchnię polikrystalicznego ogniwa, gdzie ulegają przetworzeniu na prąd stały. Jednak do zasilania urządzeń domowych potrzebujemy prądu zmiennego. Konwersja DC (direct current) na AC (alternating current) odbywa się właśnie w inwerterze. Dzięki temu energia wytworzona w panelach słonecznych może trafić do sieci, zasilić akumulatory off-grid lub zostać natychmiast wykorzystana do autokonsumpcji.

Oprócz swojej podstawowej funkcji inwerter fotowoltaiczny przekazuje użytkownikowi informacje o stanie systemu, zbiera dane z czujników i ostrzega w momencie awarii, a także nadzoruje parametry działania każdego etapu przesyłu energii. Jego rola w zakresie maksymalizowania wydajności paneli skupia się na wbudowanym systemie śledzenia punktu mocy maksymalnej, tzw. MPPT.

Na czym polega MPPT w inwerterach fotowoltaicznych?

Ilość wyprodukowanego prądu zależy od intensywności nasłonecznienia, aktualnej temperatury powietrza i specyfikacji technicznej samych paneli. MPPT stanowi system automatycznej kontroli nad parametrami pracy w zależności od warunków zewnętrznych. Dzięki stałemu próbkowaniu mocy wyjściowej ogniw inwertery fotowoltaiczne mogą dopasować obciążenie układu w taki sposób, który zagwarantuje osiągnięcie maksymalnej możliwej mocy w danym momencie.

Falownik solarny z kontrolerem MPPT zawiera specjalistyczne oprogramowanie, jakie zwiększa wartość autokonsumpcji i tym samym poprawia opłacalność układu fotowoltaicznego. Wysokiej jakości inwertery fotowoltaiczne warunkują szybszy zwrot z inwestycji w układ pozyskiwania energii ze Słońca.

Ostateczna wydajność kształtuje się już na etapie podejmowania decyzji zakupowej. Falownik PV powinien charakteryzować się zakresem mocy zbliżonym do deklarowanej efektywności energetycznej wszystkich paneli. Wielu producentów zaleca lekkie przewymiarowanie osprzętu od konwersji, dzięki czemu inwerter utrzyma satysfakcjonujący poziom produkcji prądu przy mniejszym nasłonecznieniu.

Dostępne na rynku podzespoły do układu fotowoltaicznego znacznie różnią się między sobą pod względem zakresu funkcji i jakości wykonania. Zalecamy wybór inwerterów z górnej półki. Wyższe koszty początkowe przełożą się na zauważalną poprawę wydajności, co w dłuższym terminie oznacza zwiększenie oszczędności finansowych.

Sprawdź ofertę sklepu DOKO pod adresem https://www.sklep.doko.pl/inwertery-fotowoltaiczne. Znajdziesz tam rozległą bazę sprzętową dla właścicieli instalacji fotowoltaicznych. Korzystaj z podzespołów najwyższej jakości i ciesz się stabilną i ekologiczną produkcją prądu z ogniw solarnych.

Visited 19 times, 1 visit(s) today
Zamknij