Regularne szykanowanie, zastraszanie, ośmieszanie, czy podważanie kompetencji pracownika – to zachowania wskazujące na mobbing. Niekiedy jednak zjawisko to trudno udowodnić, dlatego wiele osób nie wie, jak się bronić. Sprawdź, jak możesz zebrać dowody na niedopuszczalne zachowanie Twojego przełożonego lub współpracownika!
Czym jest mobbing?
Warto przypomnieć definicję mobbingu. Jest to zachowanie ze strony pracodawcy, kadry zarządzającej lub współpracowników skierowane przeciwko pracownikowi. Mobbing polega na uporczywym nękaniu lub zastraszaniu pracownika. Zachowanie takie zwykle ma na celu ośmieszenie lub poniżenie danej osoby. Często wywołuje u poszkodowanego konsekwencje natury zdrowotnej, w postaci depresji, lęku, czy obniżonej samooceny.
Co ważne, jednorazowe lub rzadkie zachowania szykanujące pracownika nie mogą być potraktowane jako mobbing. Sytuacje takie muszą się powtarzać i trwać przez dłuższy czas. Przepisy nie określają sztywno zakresu czasowego, ale przyjmuje się zwykle, że zachowania mobbingujące powinny trwać ok. pół roku.
Mobbing w pracy – co robić?
Mobbing w miejscu pracy nie zawsze jest łatwy do udowodnienia. Jeśli szykany ze strony pracodawcy mają miejsce tylko w formie ustnej, bez świadków, może być trudno wykazać ich zaistnienie. Pomocne mogą w takiej sytuacji okazać się notatki z rozmów, które należy sporządzać na bieżąco i opatrywać datą. Ponadto warto opowiedzieć o niewłaściwym traktowaniu innym pracownikom.
Na niedopuszczalne zachowanie przełożonego należy też złożyć skargę w miejscu pracy, jeśli to możliwe. Warto też szukać pomocy u psychologa lub psychiatry, jeśli występują skutki zdrowotne mobbingu. Zaświadczenie o leczeniu wystawione przez specjalistę jest również bardzo ważnym materiałem dowodowym.
Dowody w sprawie o mobbing
Najczęściej długotrwałe prześladowanie pracownika pozostawia ślady, które można wykorzystać w sprawie o mobbing. Mogą to być np. wiadomości e-mail, czy SMS – warto je więc zachować, aby mieć dowód na niedopuszczalne zachowania. W miarę możliwości dobrze jest dążyć do utrzymywania kontaktów z osobą szykanującą w formie pisemnej.
Niestety, pozyskanie dowodów w formie pisemnej nie zawsze jest możliwe. Niektóre osoby bowiem zdają sobie doskonale sprawę z charakteru swoich czynów i starają się nie pozostawiać śladów. W takim przypadku można uciec się do nagrywania rozmów.
Mobbing a nagrywanie rozmów
Wiele osób obawia się nagrywania rozmów z osobą mobbingującą bez jej zgody, gdyż sądzi, że takie zachowanie jest nielegalne. Można uznać jednak, że osoba uczestnicząca w rozmowie może ją nagrać, bowiem jest uprawniona do uzyskania przekazywanych informacji. Dopiero w przypadku upublicznienia nagrania pracodawca może oskarżyć ją o naruszenie jego dóbr osobistych.
W sytuacji, gdy nagranie rozmowy zostanie potraktowane wyłącznie jako dowód w sprawie o mobbing, prawdopodobnie sąd uzna, że było to działanie uzasadnione. Jednak każdy taki przypadek rozpatrywany jest indywidualnie. Chcesz dowiedzieć się więcej o prawach pracownika i pracodawcy? Wybierz doradztwo prawne Poznań.
Mobbing – pomoc prawna
Jeśli jesteś ofiarą mobbingu, najlepiej zgłoś się do prawnika – doświadczony adwokat Poznań pomoże Ci zebrać niezbędne dowody i rozpocząć sprawę o mobbing. Godnym polecenia miejscem jest Kancelaria Stypuła. Możesz nas znaleźć także jako adwokat Oborniki. W zakres usług kancelarii wchodzi prawo pracy Poznań, a zatrudnieni prawnicy mają ogromne doświadczenie i wiele wygranych spraw na swoim koncie.