Napisane przez 2:58 pm Ciekawostki

Poszukiwanie pierwszej pracy w Katowicach – w jakich zawodach jej szukać i ile można zarobić?

pracownicy korporacja

~Artykuł sponsorowany

Katowice to nie tylko nieformalna stolica konurbacji śląskiej, ale też jedno z najszybciej rozwijających się miast w Polsce. Niskie bezrobocie, wysokie wynagrodzenia oraz duża baza firm sprawiają, że lokalni pracownicy nie mogą narzekać na brak perspektyw… Ale tylko, jeśli zdołają wejść na rynek pracy i zdobyć doświadczenie! Jak znaleźć pierwszą pracę w Katowicach? Jakie zawody są najlepsze dla początkujących?

Jak wygląda rynek pracy w Katowicach?

Katowice wyróżniają się na tle pozostałych polskich miast doskonałą sytuacją ekonomiczną. Stopa bezrobocia w czerwcu 2023 roku wynosiła jedynie 1,1 proc., a więc niemal cztery razy mniej, niż średnia dla całej Polski (5 proc.). Optymizmem napawają również dane dotyczące wynagrodzeń. Mieszkańcy Katowic zarabiali średnio 9161,55 zł brutto, czyli 6575 zł netto. To doskonały wynik, jeden z najlepszych w całej Polsce. Lepszymi wynagrodzeniami mogą pochwalić się jedynie mieszkańcy niektórych dużych miast, w tym Warszawy oraz Krakowa.

Pierwsza praca – jak ją znaleźć bez doświadczenia?

Choć sytuacja w Katowicach jest dużo lepsza, niż w innych regionach kraju, to lokalni mieszkańcy wciąż muszą się zmagać z szeregiem problemów charakterystycznych dla polskiego rynku pracy. Jednym z nich jest brak ofert dla osób, które dopiero rozpoczynają karierę zawodową. Jak informują media, jeśli nie masz doświadczenia, to możesz mieć poważne problemy ze znalezieniem pracy: https://dziennikzachodni.pl/praca-bez-doswiadczenia-jak-ja-zdobyc-i-gdzie-jej-szukac/ar/c3-17069923. Jaka jest przyczyna tego zjawiska?

Pracodawcy poszukują przede wszystkim doświadczonych pracowników. Nie opłaca im się szkolić osób od podstaw, bo te mogą później zmienić pracę na lepiej płatną. Co więcej, spada zapotrzebowanie na tzw. entry level jobs, szczególnie w segmencie korporacyjnym, co jest spowodowane coraz większą automatyzacją.

To właśnie dlatego osoby bez doświadczenia muszą wyróżnić się na tle reszty kandydatów. Można to zrobić albo przez dodatkowe szkolenia, kursy i certyfikaty, albo przez bardzo dobre wykształcenie, albo przez bezpłatne wolontariaty, które są doskonałym sposobem na zdobycie cennego doświadczenia.

Jakie zawody są najlepsze dla początkujących?

Jak zauważa serwis Katowice Nasze Miasto, na lokalnym rynku pracy występuje duży deficyt w zawodach wymagających wysokich kwalifikacji: https://katowice.naszemiasto.pl/katowice-w-jakich-zawodach-brakuje-rak-do-pracy/ar/c10-9180443. Brak rąk do pracy szczególnie silnie uderza w ochronę zdrowia, sektor budowlany oraz edukację publiczną. Większość zawodów związanych z tymi branżami wymaga wyższego wykształcenia, ale już chociażby zawód robotnika budowlanego wydaje się dobrym pomysłem na start.

Jeśli chodzi o początkujących pracowników, to obecnie największa konkurencja ma miejsce w przypadku zawodów typowo biurowych oraz branży IT. Start kariery zawodowej jest szczególnie trudny w przypadku tej ostatniej – na ogłoszenia dla stażystów oraz juniorów aplikuje z reguły po kilkuset kandydatów.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Zamknij