Napisane przez 6:01 pm Ciekawostki

Różaniec – w czym tkwi jego wyjątkowość? Dowiedz się, jak wybrać odpowiedni

Modlitwa różańcowa ma długą i bogatą historię w tradycji katolickiej. Nawet dzieci potrafią prosić o wstawiennictwo Maryi za pomocą różańca. Słowo różaniec oznacza z łacińskiego ogród różany. Kolejne paciorki symbolizują róże przynoszone wraz z modlitwą do Bogurodzicy. Różaniec jest więc nazywany ogrodem różanym Błogosławionej Maryi Dziewicy. Przeczytaj nasz dzisiejszy artykuł i dowiedz się, czym jest ten zwój koralików pomagających wiernym zacieśniać więzi z Maryją i Panem Bogiem. W dalszej części przyjrzymy się również temu, czy wszystkie różańce są takie same. Na pewno ułatwi Ci to wybór odpowiedniego dla siebie lub bliskiej Ci osoby.

Historia różańca – w jaki sposób dominikańska modlitwa odmieniła życie Kościoła?

Kult Maryi w modlitwie różańcowej sięga XII wieku. Związana jest z nim pewna legenda. Maryja miała objawić się zakonnikowi, św. Dominikowi. Według wierzeń nakazała mu używanie różańca jako narzędzia do upowszechniania modlitwy i walki z herezją. W XV w. inny dominikanin – bł. Alanus la Roche – zmodyfikował wcześniejsze dzieło zatytułowane „Psałterz Maryi”. 150 „zdrowasiek” podzielił na dziesiątki, a każda z nich była przeplatana Modlitwą Pańską. To właśnie ten moment uznaje się za rozpowszechnienie różańca. W skróconej formie modlitwa przetrwała do dziś.

Różaniec – w czym tkwi jego wyjątkowość?

Różaniec jest podstawowym asortymentem sklepów z dewocjonaliami. Obok krzyży i modlitewników to najważniejszy atrybut każdego katolika. Czy wszystkie różańce wyglądają tak samo? Poza liczbą koralików, które muszą znajdować się w ustalonym układzie na sznurze, nie ma przepisów regulujących kolor i kształt różańców czy materiał, z jakiego mają być wykonane. W sklepach z dewocjonaliami, takich jak np. https://jakobczak.pl/rozance, znajdziesz różańce z plastiku, szkła, bursztynu czy drewna. Paciorki są połączone metalowym łańcuszkiem lub sznurkiem. Wśród dostępnych modeli znajdziesz też różaniec na palec lub różaniec w formie bransoletki. Ze względu na niewielki rozmiar mają one tylko 10 koralików do odmawiania „Zdrowaś Maryjo”. Czytaj dalej i poznaj inne nietypowe różańce i koronki do modlitwy.

Nie tylko modlitwa maryjna – jakie jeszcze mogą być różańce?

Zwyczajowo różaniec służy modlitwie ku czci Matki Bożej. Jednak koraliki na sznurku ułożone w różnorakiej konfiguracji mogą stanowić instrument do prośby o wstawiennictwo także innych świętych. Najpopularniejszą z modlitw na paciorkach jest Koronka do Bożego Miłosierdzia, zaprojektowana na podstawie objawień św. Faustyny. Wśród dewocjonaliów znajdziesz też np. koronkę do św. Józefa, św. Antoniego czy św. Krzysztofa. Więcej koronek wyszukasz m.in. we wspomnianym już e-sklepie Jakóbczak. Każda ma inny rozstaw paciorków, instrukcję jej odmawiania i służy różnym potrzebom wiernych. Tradycja kultu świętych mówi, że św. Józef jest patronem osób poszukujących nowej pracy, św. Antoni pomaga odnaleźć zagubione rzeczy, a św. Krzysztof zapewnia kierowcom bezpieczną podróż. Sprawdź bogatą ofertę sklepów z artykułami sakralnymi i znajdź idealny różaniec dla siebie!

Visited 52 times, 1 visit(s) today
Zamknij