Napisane przez 7:51 pm Ważne w mieście

W Kościele św. Anny Rozbrzmiał Koncert Pasyjny – Muzyczne Dzieło Antonina Dworzaka

Wczorajszy wieczór w kościele pw. św. Anny w Zabrzu stał się sceną dla niezwykłego wydarzenia muzycznego, które na długo pozostanie w pamięci uczestników. To właśnie tutaj, dzięki inicjatywie Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zabrzańskiej, odbył się coroczny Koncert Pasyjny, podczas którego publiczność miała okazję doświadczyć głębi i piękna „Stabat Mater op. 58” Antonina Dworzaka.

Wykonanie tego monumentalnego dzieła było możliwe dzięki współpracy z wybitnymi solistami – pedagogami Wydziału Wokalno-Aktorskiego katowickiej Akademii Muzycznej. Na scenie pojawili się: Ewa Tracz, wnosząca do utworu czystość sopranu, Ewa Biegas, której mezzosopran dodał kompozycji głębi, Łukasz Gaj, tenor, który swoim głosem malował emocjonalne pejzaże, oraz Adam Szerszeń, baryton, dodający wykonaniu mocy i ekspresji.

Nieocenionym wsparciem dla solistów okazał się Zabrzański Chór Młodzieżowy „Resonans con tutti” im. N.G. Kroczka, przygotowany przez Arlenę i Waldemara Gałązków. Ich harmonijne brzmienie i perfekcyjne opanowanie materiału wzbogaciły interpretację, tworząc niezapomniane wrażenia.

Za dyrygenturą stanął dyrektor Sławomir Chrzanowski, który z niezwykłą precyzją i pasją poprowadził całą orkiestrę, chór oraz solistów przez emocjonalne zakamarki „Stabat Mater”. Jego umiejętność interpretacji i wyczucie muzyczne pozwoliły na pełne wydobycie głębi tej pasyjnej kompozycji.

Koncert Pasyjny w kościele pw. św. Anny to nie tylko wydarzenie kulturalne, ale również duchowe, pozwalające na refleksję i wewnętrzne przeżycia. Dzięki zaangażowaniu wszystkich wykonawców, zabrzanie mieli okazję być świadkami nie tylko muzycznego, ale i emocjonalnego spektaklu, który na długo zostanie w ich sercach.

Tego rodzaju wydarzenia są dowodem na to, że muzyka klasyczna wciąż żyje w sercach i umysłach współczesnych słuchaczy, a jej uniwersalne przesłanie przekracza granice czasu i przestrzeni, docierając do każdego, kto jest gotów otworzyć na nią swoje serce.

źródło: UM Zabrze/ fot.Pawel JaNic Janicki

Visited 81 times, 1 visit(s) today
Zamknij