Napisane przez 1:33 pm Bytom

Bytom: festiwal folkowy Bytomir: muzyka, warsztaty i tańce w Staropolskim klimacie

bytom bytomir

W głębi serca kulturowego labiryntu, Bytomir ukazuje swoje tajemnicze oblicze jako nazwa tej oczekiwanej uroczystości. Choć już dawno zapomniane, staropolskie imię wpisuje się w pejzaż jesiennego festiwalu, który przeniesie nas w świat dźwięków i historii. Pomiędzy 28 września a 1 października, w przestrzeni Beceku oraz Muzeum Górnoślaskiego, odbędzie się muzyczna uczta i warsztaty, które ożywią tradycję ludową w nowoczesnym wydaniu.

Echa Słowiańskich Legend

Kulturowe dziedzictwo Górnego Śląska wypełniają nie tylko obrazy, ale także opowieści przekazywane z pokolenia na pokolenie. To właśnie w tych opowieściach odnajdują organizatorzy korzenie swojego festiwalowego przedsięwzięcia.

Pierwszą z wyjątkowych atrakcji festiwalowych będą warsztaty rękodzielnicze, które już 28 września przeniosą uczestników w świat tworzenia z wiórów drewna. Prowadzić je będzie Anna Grzywna, twórczyni ludowa, która w swych dziełach pielęgnuje tradycję wytwarzania różnorodnych ozdób z drewna osikowego.

Na drugi dzień, czyli 29 września, Muzeum Górnośląskie, będące partnerem wydarzenia, stanie się areną dla warsztatów dla dorosłych, podczas których uczestnicy zgłębią tajniki filcowania. Natomiast 1 października, uczestnicy festiwalu będą mieli okazję poznać sztukę pirografii, czyli zdobienia poprzez ogień.

Melodie z Nutą Ludowych Akcentów

Podczas trwania festiwalu, publiczność będzie mogła się zanurzyć w harmoniach Chóru Mieszanego „Halka” z Piekar Śląskich – jednego z najstarszych chórów w regionie. Wspaniały zespół istnieje od 1911 roku i koncertował zarówno na rodzimych estradach, jak i poza granicami kraju. Występ zaplanowany jest na 29 września o godzinie 18:15 w magicznym Beceku.

Zobacz również  Mieszkańcy Bytomia zatrzymani przez kryminalnych za posiadanie znacznych ilości narkotyków

Dla miłośników tańca i rytmu, Kapela Niwińskich wyczaruje dźwięki, czerpiące inspirację z polskiej muzyki centralnej i południowo-wschodniej. Kapela odszukuje pierwowzory w archiwalnych nagraniach oraz zapisach nutowych. Koncert oraz potańcówka, które połączone zostaną z nauką tańców tradycyjnych, odbędą się 30 września o godzinie 17:00 w urokliwym Beceku.

Energia Kobieca w Folkowej Estetyce

1 października, o godzinie 17:00, na scenie zabłyśnie zespół Lor. Formację tworzą cztery młode, wyjątkowo utalentowane artystki: Jagoda Kudlińska (wokalistka), Julia Skiba (pianistka i kompozytorka), Julia Błachuta (skrzypaczka) oraz Paulina Sumera (autorka tekstów i wokalistka). Ich muzyczna odyseja rozpoczęła się w 2015 roku. Przełomowym hitem zespołu Lor stał się utwór „Windmill”. To właśnie z nim zespół zadebiutował na Europejskich Targach Muzycznych Gazety „Co Jest Grane”, a także supportował norweską artystkę Aurorę. Jego dźwięki rozbrzmiewały na tak znanych festiwalach, jak Orange Warsaw Festival, OFF Festival, Opener Festival czy Primavera Sound.

Tego samego wieczoru, o 18:30, scena stanie się areną dla Ifi Ude – polsko-nigeryjskiej artystki, która z pasją łączy elementy polskiej kultury ludowej z elektroniczną muzyką. Jej koncert zaprezentuje utwory z albumu „Ludevo”, okrzykniętego najbardziej folkowym spośród folkowych albumów. To dzieło nominowano do prestiżowej nagrody „Paszporty Polityki” oraz „O!śnienia”, którą przyznaje portal Onet, okrzykując „Ludevo” „Najlepszym Albumem Roku 2021”.

Zobacz również  Policjanci w Bytomiu przejęli 78 kg tytoniu i 5800 papierosów bez wymaganych polskich znaków akcyzy.

Ifi Ude to także laureatka Grand Prix na „Music Video Awards 2020” za teledysk do utworu „Tato, tato”. Jej twórczość czerpie z ludowych wierzeń oraz brzmień etnicznych miejsc, w których dorastała. W rezultacie, jej najnowszy album to subtelny zlew kultur słowiańskich i afrykańskich.

Inicjatywa ta korzysta z dofinansowania z budżetu państwa, dzięki wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

źródło: UM Bytom

Visited 2 times, 1 visit(s) today

Dodane przez Mikołaj Czarnecki

Doświadczony dziennikarz portalu Nowiny Zabrzańskie. Specjalizuje się w tematyce lokalnej Zabrza i regionu Górnego Śląska. Pasjonat spraw społecznych, kulturalnych i historycznych miasta.

Zamknij