Napisane przez 7:47 pm Bytom

Bytom:Rzeźba górnika Waltera Tuckermanna – symbol dziedzictwa kulturowego

Rzeźba górnika autorstwa Waltera Tuckermanna, która przez kilkadziesiąt lat witała górników zjeżdżających do kopalni „Centrum” w Bytomiu, teraz znajduje się przed Teatrem Rozbark. Ta rzeźba, będąca dawniej ozdobą „Karsten-Zentrum” (powojennej KWK „Dymitrow” i ponownie KWK „Centrum”), stanowi cenny element dziedzictwa kulturowego miasta.

Przeniesienie rzeźby zrodziło się w 2015 roku, kiedy rozpoczęto likwidację KWK „Centrum”. Po rozmowach między miastem a Spółką Restrukturyzacji Kopalń S.A., w 2017 roku rzeźba została przekazana gminie Bytom w formie darowizny. Przed umieszczeniem na terenie Teatru Tańca, rzeźba przeszła konserwację zachowawczą.

Rzeźba górnika Waltera Tuckermanna, wykonana w 1935 roku, nie jest związana z żadną tragedią górniczą, lecz stanowiła ozdobę i symbol kopalni. Walter Tuckermann, urodzony w Magdeburgu artysta, znany jest ze swoich realizacji w Bytomiu, Wrocławiu i innych śląskich miastach. W Bytomiu pozostawił wiele swoich dzieł, w tym płaskorzeźby i rzeźby, które są świadectwem bogatej historii i kultury miasta.

źródło: um bytom

Visited 57 times, 1 visit(s) today
Zamknij