Napisane przez 3:49 pm Ciekawostki

Co wpływa na wartość mieszkania?

Chcesz kupić swoje pierwsze mieszkanie? A może zamierzasz sprzedać nieruchomość? Zastanawiasz się, ile może być warty Twój lokal? Na cenę obiektu mieszkalnego ma wpływ wiele czynników. To nie tylko kwestia powierzchni, ale i standard i lokalizacja, które wpływają na cenę za metr kwadratowy. Warto dowiedzieć się, od czego to dokładnie zależy, aby móc wykorzystać te argumenty podczas negocjacji ceny za nieruchomość.

Jakie czynniki wpływają na wartość lokalu?

Jednym z najbardziej znaczących czynników, który wpływa na cenę nieruchomości, jest lokalizacja. Bardzo atrakcyjne są obiekty, które:

  • są położone blisko centrum, ale w zacisznej części miasta,
  • znajdują się w pobliżu zielonych terenów, np. parków,
  • są umieszczone na osiedlu z rozbudową infrastrukturą,
  • są dobrze skomunikowane z pozostałą częścią miasta,
  • mają w pobliżu przystanki komunikacji miejskiej,

To z kolei przekłada się na wzrost ich wartości. Mieszkanie w takim lokalu jest komfortowe i sprzyja codziennemu funkcjonowaniu.

Wśród pozostałych czynników, które wpływają na wartość nieruchomości można wymienić:

  • metraż – im większa powierzchnia mieszkania, tym wyższa wartość całego lokalu. Zdarza się jednak, że wraz ze wzrostem metrażu spada cena za 1 m2 nieruchomości. Warto mieć to na uwadze;
  • kondygnacja, na której znajduje się mieszkanie — zazwyczaj najtańsze lokale znajdują się na najniższym piętrze. Często cena mieszkania rośnie wraz  z każdą wyższą kondygnajcą. Wyjątek mogą stanowić te lokale, które znajdują się na poddaszu. Wynika to z tego, że latem jest w nich bardzo gorąco. Ponadto tego typu nieruchomości mają ograniczoną powierzchnię użytkową przez skosy;
  • stan techniczny i materiały wykorzystane do budowy oraz wykończenia obiektu — jeśli mieszkanie znajduje się w nowoczesnym bloku, a do remontu użyto wysokiej klasy produktów, cena może wzrosnąć.

Kluczowe znaczenie ma także stan prawny nieruchomości. Mieszkania obciążone np. hipoteką są zazwyczaj tańsze niż własnościowe.

Czy warto kupić mieszkanie na wynajem?

Zastanawiasz się, czy zdecydować się na zakup mieszkania, które przeznaczysz na wynajem? Wiele zależy od jego lokalizacji. W wielu dużych miastach obecnie powstają osiedla z nieruchomościami na wynajem instytucjonalny. Oferuje je np. Fundusz Mieszkań dla Rozwoju w Katowicach. Wyróżnia je m.in.  stawka czynszu najmu, która w Katowiach średnio wynosi obecnie ok. 29 zł. Dla porównania, na rynku komercyjnym wynosi ona ok. 45 zł. Oznacza to, że stawka oferowana przez spółkę PFR Nieruchomości jest o 30% niższa.

— mieszkańcy płacą  czynsz i mogą użytkować nieruchomości nawet przez długie lata.

Ponadto lokatorzy, który zdecydowali się na wynajem instytucjonalny:

  • Płacą, poza wspomnianym czynszem, rachunki za zużyte media oraz zaliczkę na koszty eksploatacji. Ta opłata jest przeznaczona na utrzymanie części wspólnych w dobrym stanie, opłacenie konserwatorów, sprzątaczy czy innych osób obsługujących obiekty;
  • Nie muszą płacić odstępnego. Mogą użytkować nieruchomości tak długo, jak przewiduje umowa z możliwością jej przedłużenia. Dopóki systematycznie regulują czynsz, rachunki i pozostałe opłaty. To może sprawić, że mieszkania w pobliżu mogą stać się mniej atrakcyjne ze względu na konkurencyjne ceny czynszów na osiedlach mieszkaniowych przeznaczonych pod wynajem instytucjonalny. Warto wziąć to pod uwagę.

Na cenę nieruchomości ma wpływ wiele czynników. Dlatego dokładnie analizuj oferty zanim podejmiesz decyzję o zakupie lokalu.

Visited 15 times, 1 visit(s) today
Zamknij