Napisane przez 4:39 pm Ciekawostki

Czy szkolenia na drona będą potrzebne 2024 roku?

Szybki rozwój dronów wymusił stworzenie odpowiednich regulacji prawnych. W związku z unijnymi przepisami, Polska została zobowiązana do dokładnego klasyfikowania dronów od 1 stycznia 2024 roku. Te zmiany obejmują nowe kategorie i wymagania dotyczące rejestracji, oraz szkolenia na drona. W tym wpisie wyjaśnimy, jakie są uprawnienia dla Pilotów Dronów i które z nich wymagają szkolenia.

Drony i sposób ich użytkowania podzielony jest na kategorie

Wszystkie drony klasyfikowane są w kategorii C0 do C6, w zależności od ryzyka, jakie stwarzają one dla środowiska, ludzie i budownictwa. Istnieje tak zwana:

  • kategoria otwarta – są to drony z podkategorii C0-C4,
  • kategoria szczególna – dotyczy dronów z podkategorii C5 oraz C6.
  • kategoria certyfikowana – dotyczy dronów i lotów stwarzających duże ryzyko.

Zapoznaj się z profesjonalną ofertą szkoleń na drona: Ironsky.pl/szkolenia-uavo/vlos/

Jakie są uprawnienia dla Pilotów Dronów? Poznaj poszczególnie kategorie

W zależności od posiadanego drona, szkolenie na drona może być potrzebne, lub nie Oto szczegółowe informacje dotyczące każdej podkategorii.

Kategoria C0 – szkolenie niewymagane

Drony w tej kategorii są najlżejsze i najmniejsze, ponieważ nie mogą przekraczać 250 gramów. Są one tak lekkie, że nie stwarzają bezpośredniego ryzyka. Takiego drona wystarcz zarejestrować w ULC – nie trzeba jeśli jest on zabawką, lub nie ma zainstalowanej kamery.

Kategoria C1 – szkolenie wymagane

Drony w tej kategorii są nadal lekkie – maksymalna waga to 900 gramów, ale mogą stanowić pewne ryzyko dla ludzi i budynków. Wymagana jest rejestracja drona w ULC oraz przestrzeganie specjalnych zasad dotyczących użytkowania, takich jak minimalna odległość od innych osób i ograniczenia dotyczące obszarów, na których mogą być używane.

  • Począwszy od tej kategorii, aby móc operować drona w tych kategoriach, należy przejść szkolenie i kurs online.

Kategoria C2  – szkolenie na drona wymagane

Drony w tej kategorii są większe i cięższe niż te z kategorii C1 – mogą mieć one maksymalnie 4 kilogramy. Wymagane jest przestrzeganie bardziej restrykcyjnych zasad dotyczących minimalnych odległości od osób i zabudowy, prędkości itd. Dodatkowo ta kategoria wymaga zdania egzaminu praktycznego pod okiem egzaminatora.

Kategoria C3 – szkolenie wymagane

Drony w tej kategorii mają zwykle masę większą niż 25 kg.  Latanie dronem w tej kategorii jest zazwyczaj ograniczone do wyznaczonych obszarów i wymaga szczególnego zezwolenia od władz.

Kategoria C4 – szkolenie wymagane

Drony w tej kategorii są zwykle większe i bardziej profesjonalne. Wymagane są zaawansowane certyfikaty i zezwolenia, zarówno dla dronów, jak i operatorów. Loty w tej kategorii są ściśle regulowane i kontrolowane, ze względu na potencjalne zagrożenia dla bezpieczeństwa.

Kategoria C5 i C6 – szkolenie wymagane

Kategorie te obejmują drony o największych rozmiarach i najwyższych wagach. Wymagane są najwyższe poziomy certyfikacji, zezwoleń i kontroli, zarówno dla dronów, jak i operatorów. Loty w tych kategoriach są najbardziej restrykcyjnie regulowane i zazwyczaj są ograniczone do bardzo specjalistycznych zastosowań, takich jak loty w przestrzeni powietrznej zarezerwowanej dla statków powietrznych.

Aby dowiedzieć się więcej, odwiedź: https://ironsky.pl/jaki-kurs-na-drona-wybrac-jakie-sa-uprawnienia-dla-pilotow-dronow/

Visited 73 times, 1 visit(s) today
Zamknij