fot. https://www.facebook.com/FbZabrze
W najbliższą sobotę, miłośnicy przemysłowej historii będą mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu. Tym razem, podczas Rajzy, zwiedzą oni najstarszą elektrociepłownię na terenie Polski, zlokalizowaną przy ulicy Wolności 416 w Zabrzu. W programie zaplanowano wiele atrakcji, takich jak 30-minutowa prezentacja multimedialna, wizyta w holu głównym, gabinecie prezesa, sali konferencyjnej z oryginalnymi meblami, spacer po kompleksie przemysłowym oraz odwiedziny w basenie i domku. Przewodnikami będą Józef Krzyk, dziennikarz i pisarz historyczny oraz prezes stowarzyszenia WRAZIDLOK, dr Łukasz Zimnoch. Współorganizatorem wydarzenia jest Miasto Zabrze.
Załóżmy jednak, że nie wszyscy wiedzą, jaką wartość ma ten zabytkowy obiekt. Warto przypomnieć, że wraz z końcem 2022 roku historyczna część kompleksu Elektrociepłowni została przekazana miastu przez firmę Fortum. Kosztem 870 milionów złotych wybudowana została nowa, ekologiczna elektrociepłownia, która dostarcza prąd i ciepło do ponad 70 tysięcy mieszkańców Zabrza i Bytomia od blisko pięciu lat.
Prezydent Zabrza, Małgorzata Mańka-Szulik, podkreśla, że rewitalizacja przestrzeni poprzemysłowych to dla miasta ważny temat. Wcześniej zrewitalizowano już wiele przestrzeni, m.in. Wieżę Ciśnień czy strefę Carnall, gdzie organizowane są liczne wydarzenia kulturalne i edukacyjne. Dzięki przejęciu budynku zabytkowej elektrociepłowni miasto dokonało pierwszego kroku w kierunku rewitalizacji tego pięknego obiektu.
fot. https://www.facebook.com/FbZabrze
W zakres przekazywanych nieruchomości wchodzi kilkanaście działek o łącznej powierzchni ponad 5 hektarów oraz osiemnaście budynków poprodukcyjnych dawnej Elektrociepłowni. W skład kompleksu wchodzą m.in. budynek główny dyrekcji, budynek kotłowni, budynek maszynowni, budynek rozdzielni 6 kV, budynek warsztatu mechanicznego, budynek klubu, świetlicy oraz portierni. Warto zaznaczyć, że budynek dawnej Elektrociepłowni Zabrze, wybudowany w 1897 roku, posiada dużą wartość historyczną. Po uruchomieniu nowoczesnej elektrociepłowni dawny obiekt przestał być wykorzystywany do celów produkcyjnych i od czasu do czasu był udostępniany do zwiedzania.
Prezes Fortum w Polsce, Piotr Górnik, podkreśla, że budynek dawnej elektrociepłowni ma duże znaczenie dla historii przemysłowej Górnego Śląska. Dlatego też, zgodnie z decyzją inwestycyjną, Fortum przekazał miastu te cenne nieruchomości, stanowiące ważne elementy dziedzictwa przemysłowego. Górnik jest przekonany, że miasto Zabrze, które słynie z pielęgnowania dziedzictwa przemysłowego, w pełni wykorzysta potencjał przekazanych terenów i obiektów, tak aby służyły jak najlepiej lokalnej społeczności.
Zakres przekazywanych terenów jest bardzo szeroki i obejmuje obiekty o łącznej kubaturze przekraczającej 220 tys. metrów sześciennych, co jest porównywalne z kubaturą zamku w Malborku (250 tys. metrów sześciennych). W obrębie przekazywanego terenu znajdują się również obiekty posiadające wartość historyczną, które mogą zostać wykorzystane w celach kulturalno-edukacyjnych.
W 2018 roku po ponad trzech latach od ogłoszenia decyzji inwestycyjnej, Fortum uroczyście otworzyło nową elektrociepłownię, która stała się nowym energetycznym sercem miasta. Dzięki tej inwestycji, emisja pyłów spadła ponad jedenastokrotnie, emisja dwutlenku siarki ponad siedmiokrotnie, a emisja tlenku azotu blisko trzykrotnie.
Dawna elektrociepłownia w Zabrzu to zabytkowy obiekt o dużej wartości historycznej, a przekazanie nieruchomości miastu otwiera wiele możliwości wykorzystania tego miejsca w celach kulturalnych i edukacyjnych. Dlatego warto wziąć udział w nadchodzącej Rajzie i zobaczyć z bliska, jak wygląda ta industrialna katedra oraz poznać jej historię.
źródło: UM Zabrze