Napisane przez 10:44 am Ciekawostki

Kadry a HR – czy są tym samym? Podpowiadamy!

Dziś w świecie biznesu terminy „kadry” i „HR” często są używane zamiennie lub uważane za synonimy. Ale czy są one rzeczywiście tym samym? Jakie pełnią role w kontekście zarządzania personelem w firmie? Przyglądamy się bliżej tym pojęciom. Sprawdź, czym różni się dział kadr od HR-u w przedsiębiorstwie.

Czym zajmuje się dział kadr w firmie?

Dział kadrowy jest kluczowym elementem w każdej firmie, zajmując się wszelkimi sprawami formalno-prawnymi związanymi z zatrudnieniem pracowników. Jego głównym celem jest utrzymanie porządku w dokumentacji związanej z personelem oraz zapewnienie, że firma przestrzega obowiązujących przepisów prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Może odpowiadać m.in. za tworzenie umów o pracę, prowadzenie dokumentacji osobowej, kontrolę czasu pracy, wynagrodzeń, urlopów i rozwiązywanie spraw związanych z bieżącym funkcjonowaniem kadry pracowniczej.

Obecnie wiele przedsiębiorstw decyduje się na outsourcing wspomnianych zadań, czyli zlecenie ich zewnętrznym, wyspecjalizowanym podmiotom. Sprawy kadrowe może prowadzić m.in. Grimp – biuro rachunkowe z Zielonej Góry. W tym zakresie firma oferuje kompleksowe usługi, od prowadzenie akt osobowych pracowników, aż po organizację badań lekarskich czy szkoleń BHP, pozwalając przedsiębiorcy zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy na budowaniu wewnętrznego działu kadrowego w prowadzonym biznesie.

Co to jest HR i jakie są jego zadania?

HR, czyli dział zarządzania zasobami ludzkimi (ang. Human Resources), skupia się na szerokim spektrum działań związanych z zarządzaniem pracownikami. Dział ten angażuje się w planowanie strategiczne zasobów ludzkich, rekrutację i selekcję pracowników, szkolenia i rozwój, ocenę osiągnięć oraz strategie motywacyjne. HR jest kluczowym elementem w budowaniu zespół i kultury organizacyjnej. Jego głównym celem jest zapewnienie, że pracownicy są odpowiednio dobrani do wykonywanych zadań i zmotywowani. HR dba również o to, by personel rozwijał swoje umiejętności oraz przyczyniał się do osiągnięcia celów organizacji.

Najważniejsze różnice między kadrami a HR

Jak łatwo możesz zauważyć, najważniejszą różnicą między działem kadr a HR jest zakres ich obowiązków. Kadry skupiają się głównie na aspektach administracyjnych związanych z pracownikami, takich jak rejestrowanie czasu pracy, naliczanie wynagrodzeń i prowadzenie dokumentacji personalnej.

Z kolei HR bierze na siebie bardziej strategiczne zadania, obejmujące rekrutację, szkolenia, i wspieranie rozwoju pracowników. Do jego obowiązków często zalicza się także dbanie o atmosferę wewnątrz firmy oraz budowanie pozytywnej kultury organizacyjnej. Pracę tego działu trudniej outsourcować. Przekazanie zadań administracyjnych jest zdecydowanie łatwiejsze – bez żadnych ograniczeń możesz prowadzić kadry i płace w Zielonej Górze, korzystając z usług biura rachunkowego Grimp.

Oferta outsourcingu usług kadrowych będzie indywidualnie dopasowana do potrzeb Twojego biznesu. Potrzebujesz nie tylko naliczania wynagrodzeń, ale także np. ewidencji czasu pracy kierowców oraz sporządzania raportów dla zarządu? Skontaktuj się z biurem rachunkowym Grimp i zapytaj o szczegóły obsługi.

Visited 163 times, 1 visit(s) today
Zamknij