Napisane przez 3:37 pm Ciekawostki

Rozwód z orzeczeniem winy – podstawowe informacje

Rozwód nie należy do najprzyjemniejszych okoliczności w życiu. Wręcz przeciwnie – wiąże się z wieloma nieprzyjemnymi sytuacjami i najczęściej jest konsekwencją jakiegoś przykrego zdarzenia, o którym zapewne większość osób wolałoby zapomnieć jak najszybciej. Sprawy rozwodowe mogą ciągnąć się latami. Wszystko zależy w głównej mierze od nastawienia współmałżonków.

Rozwód z orzeczeniem winy czy bez orzeczenia o winie?

Polskie prawo daje możliwość rozwiązania małżeństwa na dwa sposoby: z orzeczeniem winy i bez orzeczenia o winie. Jeżeli strony zdecydują się na tą drugą opcję, będzie kosztować ich to mniej nerwów i cała sprawa zakończy się stosunkowo szybko. Rozwód z orzekaniem o winie może ciągnąć się latami i przysporzyć wiele stresujących sytuacji.

Jak wygląda postępowanie rozwodowe z orzeczeniem winy?

Jest to najczęstszy sposób rozwiązywania małżeństw w naszym kraju. W trakcie jego postępowania sąd orzeka, która ze stron ponosi winę za rozpad pożycia małżeńskiego. Winę ponosić może żona, mąż, ale również orzeczenie może być o winie obu stron.

Jeżeli w małżeństwie nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia, sąd orzeka rozwód. Jeżeli jednak wskutek rozwodu mogłoby ucierpieć dobro wspólnych, małoletnich dzieci małżonków bądź, jeśli istnieją inne względy mogące być sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, nie jest on dopuszczalny.

Do rozkładu pożycia małżeńskiego dochodzi wówczas, gdy zerwane zostały więzi gospodarcze, fizyczne i uczuciowe. Decydując się na rozwód z orzekaniem o winie, warto nawiązać współpracę z adwokatem. Ponieważ proces jest długi, zawiły i mocno stresujący, fachowa pomoc może być nieoceniona. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą adwokatslask.pl/adwokat-rozwody-katowice.

Jakie mogą być powody rozwodu z orzeczeniem o winie?

Istnieje wiele powodów, prowadzących do rozpadu małżeństwa. Najczęstsze z nich to:

  • Zdrada
  • Alkoholizm
  • Oziębłość emocjonalna
  • Przemoc domowa

Składając pozew o rozwód warto mieć przygotowane dowody, potwierdzające powyższe sytuacje, które ułatwią postępowanie. Dowodami mogą być zarówno zdjęcia, nagrania jak i zeznania świadków.

Jak długo trwa postępowanie rozwodowe z orzeczeniem winy?

Rozwód z orzeczeniem o winie może trwać nawet kilka lat. Wszystko zależy od zgromadzonego materiału dowodowego, przesłuchań świadków. Gdy świadkowie nie stawiają się na wyznaczone terminy, rozprawy są odraczane. Na czas trwania całego procesu wpływa jeszcze to, czy małżonkowie podczas postępowania chcą dokonać podziału wspólnego majątku.

Gdy sąd w oparciu o przedstawione dowody zbada, który z małżonków ponosi odpowiedzialność za rozkład małżeństwa, wydaje decyzję w formie wyroku rozwodowego z orzeczeniem o winie.

Przykładowa kancelaria adwokacka w Katowicach, która zajmuje się rozwodami.

Visited 2 times, 1 visit(s) today
Zamknij