W dniu 28 sierpnia bieżącego roku, tj. ostatniego poniedziałku miesiąca, odbędzie się wyjątkowe wydarzenie, jakim jest rudzka odsłona Festiwalu Miedzianka Po Drodze. W programie tego niezwykłego wydarzenia znajdziemy bogactwo atrakcji, takich jak spotkania autorskie, lekcje poezji, seanse kinowe na świeżym powietrzu oraz transmisje festiwalowej telewizji śniadaniowej online. Prezydent Michał Pierończyk z entuzjazmem wita nadchodzącą inicjatywę, uznając ją za znakomitą sposobność do poznania tajemnic Rudnej Śląskiej. Podkreśla, że to wydarzenie stworzy dogodną okazję do odkrycia urokliwych zakątków miasta, często niedostępnych nawet dla lokalnych mieszkańców. Imprezy towarzyszące odbędą się również 26 i 27 sierpnia. Wszystkie te wydarzenia są udostępnione bezpłatnie, by każdy mógł uczestniczyć i czerpać radość z fascynującej podróży po miasteczku.
Przechadzki przez miasto
Rozpoczęcie Festiwalu Miedzianka Po Drodze w Rudzie Śląskiej nastąpi już o godzinie 7:00 rano. Stanisław Łubieński poprowadzi nas przez dziewicze tereny północnej części miasta, tworząc wirtualny most pomiędzy Rudą Śląską, Zabrzem a Bytomiem. To miejsca, w których ślady osadnictwa sięgają aż dziesięć tysięcy lat wstecz, a natura, mimo wielowiekowej eksploatacji przemysłowej, zachowała swoją wyjątkową siłę. Początek w świetlicy przy ul. Jana III Sobieskiego 47 w Rudzkiej Kuźnicy.
O godzinie 11:00 Andrzej Godoj z Muzeum Miejskiego im. M. Chroboka poprowadzi nas przez ulice Rudy, historycznej i przemysłowej dzielnicy miasta. Podczas tej wyjątkowej podróży przeszłością Górnego Śląska poruszymy się pomiędzy ruinami domu Karola Goduli, zwanego „królem cynku”, a malowniczymi koloniami robotniczymi. Wędrując dalej, dotrzemy do Muzeum Miejskiego, w którym znajduje się ekspozycja „Czas to pieniądz. Historia cywilizacji i ekonomii na przykładzie Rudy Śląskiej”. Nasza wędrówka startuje przy parkingu przy ul. Kościelnej 12, tuż naprzeciwko kościoła.
Natomiast o godzinie 14:00 wyznaczona jest wyprawa śladami Traktu Rudzkiego, którą poprowadzi Michał Adamczyk z Wydziału Rozwoju Miasta rudzkiego magistratu. Trakt Rudzki to praktyczny przykład kompleksowej rewitalizacji i rekultywacji obszarów miejskich zdegradowanych przez intensywną działalność przemysłową. Zwałowiska cynku, hałdy węglowe i tereny po koksowni odzyskały drugie życie dzięki tworzeniu nowych, bezpiecznych i atrakcyjnych przestrzeni publicznych. Niezwykłym przykładem jest przemiana największej hałdy w Rudzie Śląskiej w zieloną przestrzeń. Rozpoczęcie tej wędrówki planowane jest przy parkingu przy ul. Czarnoleśnej 12, na terenie stadionu lekkoatletycznego.
Telewizyjne śniadanie online
W dniu festiwalowym, każdy, kto nie ma okazji uczestniczyć w spacerach i wydarzeniach na żywo, będzie miał możliwość zobaczenia i usłyszenia relacji na żywo z telewizyjnego śniadania online. W godzinach 10:00 – 10:30 zaprezentują się Sylwia Chutnik, Weronika Wawrzkowicz, Mariusz Szczygieł i Filip Springer, otwierając nam drzwi do bogactwa wydarzeń i refleksji festiwalowych.
Spotkania autorskie w ogrodzie Śląskiego Teatru Impresaryjnego
Festiwal Miedzianka Po Drodze to także cykl wyjątkowych spotkań autorskich, które odbędą się w urokliwym ogrodzie Śląskiego Teatru Impresaryjnego, zlokalizowanym przy ul. P. Niedurnego 69. O godzinie 16:00 Mateusz Łysiak przeprowadzi fascynującą rozmowę z Sylwią Chutnik, cenioną pisarką, kulturoznawczynią i aktywistką społeczną. Chutnik jest laureatką Paszportu Polityki w kategorii Literatura za rok 2008 oraz była trzykrotnie nominowana do prestiżowej Nagrody Literackiej Nike. O godzinie 17:00 zaplanowane jest spotkanie z Anną Goc, utalentowaną dziennikarką, zdobywczynią m.in. Grand Prix Nagrody Dziennikarzy Małopolski w 2018 roku. Wieczór uświetni o godzinie 18:00 Filip Springer, który przeprowadzi rozmowę ze Stanisławem Łubieńskim, cenionym pisarzem, publicystą i ekspertem w dziedzinie kulturoznawstwa.
W ciągu dnia, od 16:00 do 17:30, również w ogrodzie Śląskiego Teatru Impresaryjnego, odbędzie się lekcja poezji prowadzona przez Julię Fiedorczuk. Dla miłośników literatury będzie to znakomita okazja do głębszego zanurzenia się w świat poezji.
Wieczór upłynie również pod znakiem kina letniego, dzięki współpracy z fundacją Deloitte. O godzinie 19:00 rozpocznie się projekcja filmu „Art Thinking”, po której odbędzie się interesująca dyskusja o treści i przesłaniu filmu. Na zakończenie tego intensywnego dnia, o godzinie 20:00, wyczekuje nas spektakl Teatru Improwizowanego Klancyk, który zapewni wszystkim uczestnikom niezapomnianą rozrywkę. Wieczór kulminacyjnie zamknie się około godziny 21:15 podczas wydarzenia plenerowego „Latarnicy i Latarniczki”, podczas którego autorzy i autorki festiwalu zaprezentują swoje ulubione teksty, tworząc niepowtarzalną atmosferę.
Preludium – 26 sierpnia
Przed samą inauguracją festiwalu, 26 sierpnia, odbędzie się wyjątkowe preludium. O godzinie 9:00 rozpocznie się „Węglowa Atlantyda” – wyprawa, która wypełni sobotni poranek. Uczestnicy przeniosą się w czasie, odkrywając ślady najstarszej kopalni na Górnym Śląsku – „Brandenburg” w Rudzie. Wędrując ulicami miasta, zobaczą m.in. grotę Matki Boskiej z Lourdes, wybudowaną przez pracowników huty „Berta”. Spacer odsłoni przed nami hałdę pocynkową, którą towarzyszy historia Karola Goduli, a także kamieniołom, który dostarczył budulca na tworzenie miasta. Przewodnikiem w tej wyprawie będzie Adam Kowalski – ekspert ds. dziedzictwa przemysłowego, muzealnik i założyciel Stowarzyszenia TuRuda. Start zaplanowany jest na ul. Joachima Achtelika przy Grocie Matki Boskiej z Lourdes.
Natomiast o godzinie 12:00 dr inż. arch. Łukasz Urbańczyk, Miejski Konserwator Zabytków, zabierze nas w podróż przez historię przekształceń obszaru Koksowni „Orzegów” – od dawnej fabryki przemysłowej do współczesnego parku. To przestrzeń, która przeszła metamorfozę w ramach procesu rekultywacji i remediacji, wykorzystując technologię bioremediacji i fitoremediacji. To fascynujące przekształcenie obszaru zaowocowało oczyszczeniem gleby, zmianą zagospodarowania terenu na park rekreacyjno-edukacyjny oraz upamiętnieniem pierwotnego przeznaczenia tego miejsca. Rozpoczęcie tego spaceru planowane jest na parkingu przy ul. Augusta Hlonda 52.
Na zakończenie sobotniego dnia, o godzinie 15:00, czeka nas podróż w czasie do Muzeum Historii Polski Ludowej (ul. Zajęcza 42, Ruda Śląska – Bielszowice). To fascynujące miejsce, którego historia sięga końca XIX wieku, kiedy to rodzina von Ballestrem wybudowała tu folwark Dwór Nowa Ruda. Po różnych przekształceniach, obecnie mieści się tam muzeum prowadzone przez Fundację Minionej Epoki, gdzie możemy zobaczyć, jak wyglądało życie Polaków w powojennej Polsce. Warto wspomnieć o sklepie przyzakładowym z produktem jakim jest ocet czy kapsule czasu oraz meblościance w stylu wysokiego połysku. W muzeum znajdziemy również ekspozycję zabytkowych samochodów oraz park pomników.
Preludium – 27 sierpnia
Atrakcje nie kończą się w sobotę. 27 sierpnia, czyli w niedzielę, o godzinie 10:00, rozpocznie się spacer w Dolinie Kochłówki pod hasłem „Kiedy niemożliwe staje się rzeczywistością”. Wędrujący dowiedzą się o pierwszym użytku ekologicznym w mieście oraz wyjątkowym charakterze tego miejsca. To obszar o podmokłym charakterze z fragmentami zachowanych łęgów, tworzący doskonałe warunki dla różnorodnej flory i fauny. Zbiórka uczestników planowana jest przy parkingu naprzeciwko kościoła p.w. św. Barbary przy ul. Górnośląskiej 31.
Warto pamiętać, że 27 sierpnia w Rudzie Śląskiej odbędzie się również Festiwal Orkiestr Dętych. To nie tylko okazja do delektowania się muzyką, ale także poznania historii najstarszych orkiestr górniczych, które są dumą miasta Rudnej Śląskiej. Prezydent Pierończyk podkreśla, że to cenne dziedzictwo niematerialne, które warto pielęgnować tak samo jak te materiale, którymi otaczamy się na co dzień.
źródło: Urząd miejski Ruda Śląska